Den bez aut někde s MHD zadarmo

Celou republiku dnes ovládl Den bez aut. Každý rok ho vyhlašují ekologové a prosí lidi, aby tentokrát nechali auta doma a jeli do práce městskou hromadnou dopravou, na kole nebo jdou pěšky. V některých městech proto bude jezdit hromadná doprava zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci celonárodní akce Den bez aut dnes jezdí Liberečané autobusy a tramvajemi zdarma. Jaké další akce chystá Dopravní podnik města Liberce, zjišťovala Ivana Bernáthová. Dopravní podnik města Liberce bude propagovat nové pohodlné nízkopodlažní citybusy, které mají motor Euro 2 vyhovující stále se zvyšujícím nárokům na městskou ekologii. V Liberci jich bude do konce roku celkem 10. Od 9 do 16 hodin bude na terminálu městské hromadné dopravy přistavena tramvaj s výstavkou na téma negativní vliv automobilismu. V sobotu se pak veřejnost může svézt v Liberci historickou tramvají z roku 1929.

České dráhy na Jablonecku se dnes připojí ke Dni bez aut mimořádným česko-polským mezistátním vlakem z Tanvaldu do Szklarské Poreby. Jízdy se zúčastní pozvaní hosté z Libereckého kraje, polského Vojvodství Dolní Slezsko, Euroregionu Nisa, Českých drah a Polských drah PKP. Chtějí se společně dohodnout na obnovení kolejové dopravy, která by měla zmírnit katastrofické dopady kamionové dopravy v Jizerských horách a Krkonoších.

Českému rozhlasu to potvrdil člen Sdružení pro rozvoj kolejové dopravy Jindřich Berounský: Jednání začnou již po odjezdu vlaku z Tanvaldu. Hlavní setkání s polskou stranou proběhne v Jakuszycích kousek od hranice v známém areálu Bieh Piastov. Tam obě delegace projedou trať zpátky do Kořenova a poté i do Sklarské Poreby. Poté se uskuteční asi hodinové jednání, ze kterého by měly vzejít jasné závěry a postupy, které by měly směřovat k sezónnímu obnovení starého spojení přes Harrachov."

Také město Prostějov se letos připojilo k celonárodní akci Den bez aut. Jeho součástí bude podle tiskové mluvčí radnice Jaroslavy Tatarkovičové i výtvarná soutěž pro děti. "Děti budou vytvářet nejoriginálnější alternativní dopravní prostředky budoucnosti, poté bude následovat vyhodnocení soutěže." V místím kině Metro by radnice chtěla z výtvorů dětí uspořádat výstavu.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Zdenka Schovánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme