V sobotu nechte vozy doma, vyzývá 11 českých měst. Řidiče v Praze čekají dopravní omezení

Jedenáct českých měst se v sobotu připojí k mezinárodnímu Dni bez aut, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na šetrnější způsoby dopravy, podpořit omezování městského automobilismu a zároveň snížit nadměrné užívání aut. Lidé, kteří se chtějí k akci připojit, by v sobotu měli nechat auto doma a vyzkoušet jiné způsoby dopravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista, kolo, Praha | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V Evropě je podle webových stránek Evropské komise do akce zapojeno několik stovek měst, v Česku mezi ně patří například Praha, Hradec Králové či Jihlava.

Den bez aut je podporou všech ekonomických a ekologických způsobů dopravy, které ve městech fungují. Jsou to třeba jízda na kole, vlakem, MHD, ale třeba i na skateboardu.

Značení k zákazu kol v Praze stálo přes 250 tisíc. Další peníze půjdou na jeho odstranění

Číst článek

V Praze se v sobotu také koná Pražské cyklozvonění, které již 12 let pořádají městské části a obce v okolí Prahy. Z jednotlivých městských částí budou vypraveny organizované společné jízdy na kolech, za doprovodu zkušených průvodců a známých osobností. Jednotlivé pelotony se budou na cestě spojovat a společně dorazí do Karlína.

Pro účastníky jsou připraveny i doprovodné aktivity, včetně vystoupení hudebních kapel. Rovněž v sobotu otevře své zázemí Dopravní podnik hlavního města Prahy, který denně přepravuje tři miliony lidí. Zájemci mohou vidět depo metra Zličín a vozovny Motol a Řepy.

V Praze řidiče čekají kvůli zmíněným akcím dopravní omezení. Po celou sobotu bude kvůli Dni bez aut uzavřena pro auta Křižíkova ulice v Praze 8 v úseku Ke Štvanici - Kollárova, ale provoz autobusů MHD zůstane zachován. Kvůli Pražskému cyklozvonění musí motoristé počítat s omezeními po trase jízdy městskými částmi Praha 1, 2, 4, 8, 9 a 11 mezi 8.00 a 11.00.

Dnem bez aut v sobotu vyvrcholí akce nazvaná Evropský týden mobility. Celotýdenní kampaň upozorňuje na problémy se stále rostoucí automobilovou dopravou. V Česku se k ní připojila třicítka měst.

V Česku se podle údajů Českého statistického úřadu přepravilo v roce 2017 po železnici a MHD celkem 2,3 miliardy lidí. Největší podíl na tom mají autobusy s 800 miliony cestujících, pak tramvaje se 704 miliony, metro se 635 miliony a trolejbusy se 178 miliony. Vlakem předloni putovalo 183 milionů lidí.

Ve stejném roce se v Česku dovezlo jízdních kol za 1,7 miliardy korun a vyrobilo denně 3874 osobních aut. Podle statistik ministerstva dopravy bylo v Česku registrováno v roce 2017 celkem 5,538 milionu osobních automobilů, z nichž tři pětiny tvoří auta starší deseti let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme