V sobotu nechte vozy doma, vyzývá 11 českých měst. Řidiče v Praze čekají dopravní omezení

Jedenáct českých měst se v sobotu připojí k mezinárodnímu Dni bez aut, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na šetrnější způsoby dopravy, podpořit omezování městského automobilismu a zároveň snížit nadměrné užívání aut. Lidé, kteří se chtějí k akci připojit, by v sobotu měli nechat auto doma a vyzkoušet jiné způsoby dopravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista, kolo, Praha | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V Evropě je podle webových stránek Evropské komise do akce zapojeno několik stovek měst, v Česku mezi ně patří například Praha, Hradec Králové či Jihlava.

Den bez aut je podporou všech ekonomických a ekologických způsobů dopravy, které ve městech fungují. Jsou to třeba jízda na kole, vlakem, MHD, ale třeba i na skateboardu.

Značení k zákazu kol v Praze stálo přes 250 tisíc. Další peníze půjdou na jeho odstranění

Číst článek

V Praze se v sobotu také koná Pražské cyklozvonění, které již 12 let pořádají městské části a obce v okolí Prahy. Z jednotlivých městských částí budou vypraveny organizované společné jízdy na kolech, za doprovodu zkušených průvodců a známých osobností. Jednotlivé pelotony se budou na cestě spojovat a společně dorazí do Karlína.

Pro účastníky jsou připraveny i doprovodné aktivity, včetně vystoupení hudebních kapel. Rovněž v sobotu otevře své zázemí Dopravní podnik hlavního města Prahy, který denně přepravuje tři miliony lidí. Zájemci mohou vidět depo metra Zličín a vozovny Motol a Řepy.

V Praze řidiče čekají kvůli zmíněným akcím dopravní omezení. Po celou sobotu bude kvůli Dni bez aut uzavřena pro auta Křižíkova ulice v Praze 8 v úseku Ke Štvanici - Kollárova, ale provoz autobusů MHD zůstane zachován. Kvůli Pražskému cyklozvonění musí motoristé počítat s omezeními po trase jízdy městskými částmi Praha 1, 2, 4, 8, 9 a 11 mezi 8.00 a 11.00.

Dnem bez aut v sobotu vyvrcholí akce nazvaná Evropský týden mobility. Celotýdenní kampaň upozorňuje na problémy se stále rostoucí automobilovou dopravou. V Česku se k ní připojila třicítka měst.

V Česku se podle údajů Českého statistického úřadu přepravilo v roce 2017 po železnici a MHD celkem 2,3 miliardy lidí. Největší podíl na tom mají autobusy s 800 miliony cestujících, pak tramvaje se 704 miliony, metro se 635 miliony a trolejbusy se 178 miliony. Vlakem předloni putovalo 183 milionů lidí.

Ve stejném roce se v Česku dovezlo jízdních kol za 1,7 miliardy korun a vyrobilo denně 3874 osobních aut. Podle statistik ministerstva dopravy bylo v Česku registrováno v roce 2017 celkem 5,538 milionu osobních automobilů, z nichž tři pětiny tvoří auta starší deseti let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme