Den D pro protikuřácký zákon. Česko ho potřebuje, říká ministr zdravotnictví

O tom, zda budou české hospody nekuřácké, by měli rozhodnout poslanci. Už podruhé budou v závěrečném čtení hlasovat o zákonu, který do sněmovny předložila vláda. Česká republika je poslední zemí Evropské unie, která neomezuje možnost zapálit si cigaretu v restauraci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření. Ilustrační foto.

Kouření. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

Protikuřácký zákon je ve sněmovně už po druhé. Zákonodárci ho na jaře zamítli i hlasy koaličních poslanců z hnutí ANO. Byli proti kuřárnám v restauracích, které navrhoval poslanec ODS Marek Benda. Ty tak z druhé předlohy úplně vypadly.

„Jsme proti kuřárnám v restauracích i v jiných prostorách. V obchodních zónách a na letišti zůstávají, tam mohou být. Ale v divadle, kině, ve společenských místnostech, na sportovních akcích, to odmítáme,“ říká poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budou české hospody nekuřácké? Právě o tom mají rozhodnout v pátek poslanci. Hlasovat budou letos už podruhé

Lidé si nebudou moct zapálit ani na zahrádkách restaurací, pokud nebude označena jako kuřácká. Zdravotní výbor nechce povolit ani výjimku pro vodní dýmky v čajovnách. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka Z ČSSD by měla koalice o návrhu hlasovat jednotně.

„Česká republika ho potřebuje, podle mě je to jedna z klíčových norem. Je pro mě proto opravdu prioritou, aby zákon prošel a pokud možno nebyl změkčován alkoholovou nebo tabákovou lobby, to by se mi opravdu nelíbilo. Každý poslanec hlasuje na plénu sám za sebe, ale je to koaliční návrh a koalice by ho měla podpořit,“ uvádí Ludvík.

Proti návrhu budou nejspíš poslanci ODS. Podle Bohuslava Svobody je to jen další zásah státu do svobody podnikatelů: „Chceme svobodu, ať se prostě rozhodnou. Já taky nechodím obědvat do hospody, kde se kouří. Rozhodnutí o tom, zda bude hospoda kuřácká nebo nekuřácká, je jejího majitele.“

I někteří poslanci KSČM jsou proti úplnému zákazu kouření, mezi ně patří například i předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Je to test pravdy, říká o svém návrhu na úplný zákaz tabáku horlivý zastánce kouření senátor Kubera

Číst článek

„U nás je zhruba polovina lidí, kteří podpoří tvrdá opatření, a polovina, kteří budou hlasovat a třeba podali i návrhy, které změkčují celkový poměrně tvrdý přístup. Problém pro mě jako člověka z venkova je, jak se to bude řešit tam, kde je pouze jedna hospůdka v malé obci,“ vysvětluje Kováčik.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka by stačila úprava stávajícího stavebního zákona, aby restaurace striktně oddělily kuřácké a nekuřácké části.

„V praxi se samozřejmě někdy stává, že stavební oddělení prostor je třeba jen nějakým pultem nebo mříží, což samozřejmě vůbec nesplňuje záměr, proč to pravděpodobně v zákoně je. Podle našeho názoru by proto v zákoně stačilo zpřesnit, co to je stavebně oddělený prostor a pak důsledně dohlížet na to, aby se to všude dodržovalo,“ popisuje Stárka.

Zdravotnický výbor doporučil, aby úplný zákaz kouření platil od konce května příštího roku místo od Silvestra.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme