Den matek je svátkem s téměř stoletou tradicí

Na druhou květnovou neděli připadá Den matek, který slaví rodiny na celém světě už téměř sto let. Svátek je příležitostí, jak poděkovat maminkám za jejich péči a jak upozornit na jejich problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka s dítětem | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Tradice Dne matek sahá až do antické historie. Matky uctívali už ve starověkém Řecku. Svátek se uchoval po staletí a později v Anglii slavili takzvanou mateřskou neděli. Myšlenka udržovat Den matek vznikla v roce 1907 na počest Anny Jarvisové, celoživotní bojovnice za práva matek.

V roce 1914 vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson první oficiální oslavu matek na druhou květnovou neděli.

U nás byl svátek zaveden ve 20. letech z podnětu předsedkyně Československého červeného kříže Alice Masarykové, dcery prvního prezidenta. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 svátek nahradil Mezinárodní den žen, který připadl na 8. březen a měl oslavovat všechny ženy. Tradice byla obnovena až po roce 1989.

Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme