Den otevřených bran na Pražském hradě. Navštivte pracovnu českých prezidentů Masaryka a Beneše

Pražský hrad ještě během soboty výjimečně otevře prostory, kde úřadují čeští prezidenti a kde pracoval třeba i Edvard Beneš nebo Tomáš Garrigue Masaryk. Zájemci se můžou podívat například do Trůnního sálu, kde hlava státu jmenuje ministry nebo předává pověřovací listiny velvyslancům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad otevírá brány do svých zrekonstruovaných prostor. | Foto: SmartEdge Studio (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0
Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž přímo z Pražského hradu. Navštívit ho můžete ještě během soboty.

Některé sály prošly v uplynulých měsících rekonstrukcí, kterou prováděli hradní řemeslníci, ať už truhláři, lakýrníci nebo čalouníci. Vstupné se do těchto prostor neplatí.

Úderem deváté se otevírají dveře, lidé ovšem musí ještě projít velmi důslednou kontrolou u vstupu na Pražský hrad. Míří sem převážně školní výpravy nebo penzisté.

Lustry v šatně pro delegace a návštěvy jsou z křišťálu. Na opravu byly po částech převezeny do Kamenického Šenova. Byla namontována nová elektroinstalace, ověsky lustru omyty v roztoku, aby zmizela mastnota a špína.

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě. (Ilustrační snímek) | Foto: Jace Grandinetti | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Tady se delegace shromáždí a dostanou základní informace o protokolu v rámci ceremonie – kam se mají postavit, jak to bude probíhat a pak vstupují do Trůnního sálu,“ popisuje Radiožurnálu Martin Hakauf z Kanceláře prezidenta republiky.

Vstupní sál, nebo také Dětský salón, sloužil v období první republiky jako kancelář prvního protokoláře prezidenta Masaryka Jiřího Stanislava Guth-Jarkovského.

V červnu na Pražský hrad při podobné akci přišlo během jednoho zhruba šest a půl tisíce návštěvníků.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme