Den památky obětí holokaustu. V Senátu vystoupí bývalý vězeň nacistického tábora Březinka

V neděli je Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Lidé si tak připomenou a uctí památku nejen přibližně šesti milionů židovských obětí, ale i dalších nevinných, kteří zemřeli během druhé světové války. Právě 27. ledna roku 1945 Rudá armáda osvobodila nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Svět se tehdy poprvé dozvěděl, co se v táboře dělo. V pátek si toto výročí připomenou i v Senátu a v Poslanecké sněmovně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí vojáci deportují židy do koncentračního tábora

Němečtí vojáci deportují židy do koncentračního tábora | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Ve sněmovně si den holokaustu připomenou v devět hodin a v Senátu v deset. Podle předsedy dolní komory Parlamentu Radka Vondráčka z hnutí ANO se zákonodárci přihlásí k mezinárodní definici antisemitismu.

‚Pomohl jsem mnoha lidem, chtěl bych změnit jen osud svých rodičů.‘ Přečtěte si příběh Jiřího Bradyho

Číst článek

„Připojíme se k celé množině států, které už tuto deklaraci přijaly, a myslím, že vzhledem k nadstandardním vztahům, které s Izraelem máme, je to výborná věc. A že to vyšlo zrovna den, kdy si o hodinu později připomeneme v Senátu den holokaustu, tak je to výborná zpráva,“ řekl Vondráček.

Na vzpomínkovém setkání při příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti bude v Senátu mluvit také šéf horní komory Parlamentu Jaroslav Kubera z ODS nebo předseda Federace židovských obcí v Česku Petr Papoušek.

Setkání se zúčastní také pamětníci, kteří přežili koncentrační tábor. V Senátu tak vystoupí bývalý vězeň nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Jiří Fišer.

Takhle na dny v Osvětimi už dřív ve vysílání Českého rozhlasu vzpomínal pamětník Toman Brod: „Nejsilnější vzpomínka na období války je, když jsem jednou v Osvětimi viděl průvod asi dvaceti nebo třiceti žen s malými dětmi, doprovázel je jeden SS man a ony šly, jako by šly na výlet. Odcházely kolem nás do plynových komor. Tehdy mě to možná ani tak neoslovilo – těch hrůz jsem viděl tolik – ale dnes, když si na to vzpomenu, je to noční můra.“

Kulatý stůl

V poslanecké sněmovně se už v pondělí konal kulatý stůl o romském holokaustu, dodává koordinátorka projektu regionálních kontaktních center pro oběti nacismu Darina Sedláčková.

Budapešťské muzeum holokaustu překrucuje historii, tvrdí izraelský historik

Číst článek

„Snažili jsme se uvést do kontextu celkové genocidní politiky nacionálního socialismu v Německu v letech 1933 až 1945 i osud Romů a Sinti v Evropě a v Československu, respektive později v protektorátu Čechy a Morava,“ popsala Radiožurnálu Sedláčková.

Holokaust si lidé připomínají v těchto dnech po celé republice. Podle vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona je důležité si takové události připomínat. „Netrpěli pochopitelně jenom Židé. Ale proč má smysl si to připomínat, souvisí s tím, že je to nebezpečí právě v lidské společnosti, která dokáže dospět k tomu, že technickou cestou, v podstatě v továrně, likviduje jednu část lidstva, nějakou skupinu lidí,“ myslí si Sidon.

V pátek v 11 hodin bude v Ostravě pietní akt u pomníku v sadu Doktorky Milady Horákové. V neděli, přesně v den, kdy si svět připomíná oběti holokaustu, jim odhalí pomník v Lipníku nad Bečvou, kde byla v minulosti početná židovská komunita.

V Třebíči otevřou v tento den v synagoze výstavu o historii polských židů. A v pondělí v jedenáct dopoledne budou na oběti vzpomínat v Teplicích v Památníku obětem holokaustu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme