Den podpisu česko-americké smlouvy o radaru: 8. července

Už příští úterý podepíše naše republika první smlouvu k americké radarové základně ve vojenském újezdu Brdy. Vicepremiér Jiří Čunek to prozradil po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu. Potvrdil tím datum návštěvy americké ministryně Condoleezy Riceové v Česku. Je pevně přesvědčený: "Ano, definitivně na 8. července je stanovený den podpisu smlouvy, tedy té jedné smlouvy, ne SOFA."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radar na atolu Kwajalein na Marshalových ostrovech | Foto: Miroslav Konvalina

Mluvčí šéfky americké diplomacie podle agentury AFP potvrdil jen to, že Condoleezza Riceová přijede kvůli podpisu smlouvy do České republiky příští týden. Přesné datum neuvedl. Riceová se podle něj vydá do Evropy v pondělí večer.

K podpisu se ministrům zahraničí obou zemí předloží hlavní česko-americká smlouva o vybudování radarové základny ve vojenském prostoru v Brdech. Česká vláda to schválila už 21. května. Ve zmíněné doplňkové dohodě SOFA zbývá vyřešit ještě poslední problém, který se týká daní. Smlouva upravuje podmínky pobytu amerických vojáků na českém území.

Naše republika také příští týden pravděpodobně uzavře s USA ještě rámcovou dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci. Bude pro české instituce a průmyslové subjekty především možností spolupracovat při vývoji amerického systému protiraketové obrany. Takovou dohodu mají USA zatím jen s několika zeměmi, například s Británií nebo Japonskem.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry by pak mohla v srpnu odstartovat ratifikace smluv v českém parlamentu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců.

Odpůrci radaru chystají protesty

Na den, kdy bude Condoleezza Riceová v Praze, plánuje Iniciativa Ne základnám protestní akci. Radiožurnálu to potvrdil její mluvčí Jan Tamáš: "V ten den proběhne demonstrace na pražském Václavském náměstí. Ta potom bude pokračovat pochodem, který povede před místo, kde se bude konat podpis smlouvy. Čili předpokládáme buď před vládu nebo před ministerstvo zahraničních věcí."

K protestům Iniciativy Ne základnám se chce přidat i Liga starostové proti radaru. O dalších případných protestech uvažují i aktivisté Greenpeace. Ti dokonce na konci dubna obsadili na určitý čas kótu 718 ve vojenském újezdu v Brdech, kde má radar stát.

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme