Den vědy na pražských vysokých školách ukáže perspektivy mladých vědců

Česká republika řeší výrazný pokles zájemců o doktorské studium. Mladí vědci totiž za zkušenostmi odcházejí do zahraničí a moc často se zpět nevrací. Nemají tu totiž tak dobré zázemí a finanční podmínky. Perspektivy mladých vědců by měl pomoc najít Den vědy v Praze na Vysoké škole ekonomické.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci sledují vibrace metodou Ramanovy spektroskopie

Vědci sledují vibrace metodou Ramanovy spektroskopie | Foto: Engineering and Physical Sciences Research Council

Pět pražských vysokých škol populárně-naučnou formou představí nejnovější informace ze světa vědy Organizátoři také doufají, že budou i mladé lidi motivovat ke studiu a vědeckému zkoumání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prorektor pro vědu a výzkum na VŠCHT Milan Pospíšil v Ranním interview Radiožurnálu

Českých mladých vědců je totiž stále málo a navíc ve většině případů odcházejí do zahraničí, kde mají lepší finanční podmínky.

Prorektor pro vědu a výzkum na Vysoké škole chemicko technologické v Praze Milan Pospíšil ve vysílání Radiožurnálu potvrdil, že mladí lidé o vědeckou kariéru stojí, jejich zájem ale postupně naráží na finanční stránku.

„Zájem stát se vědcem je zpočátku velký, ale když potom mladý vědec zjistí, jaké jsou jeho možnosti hlavně finančního ohodnocení, že by se tím měl živit celý život, tak pak zájem upadá a řada mladých vědců hledá možnosti, jak si vydělat na živobytí třeba v zahraničí. To se týká prakticky všech oborů, ale především přírodovědných a technických oborů,“ uvedl Pospíšil.

Podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla je problém také v reputaci místa, kde tito lidé pracují: „Třeba Univerzita Karlova docela má co nabídnout, jsou samozřejmě prestižnější instituce, ale mezinárodní postavení Univerzity Karlovy rozhodně není špatné. Další věc je prostředí, ve kterém tito lidé působí, vybavení, intelektuálně schopní kolegové, s kterými se dá diskutovat,“ řekl Hampl.

Rektor ČVUT Václav Havlíček připomíná, že vědě by měl pomoct hlavně stát. „Stát ale také musí výrazně umožnit větší aktivitu vysokým školám ve spolupráci s průmyslovými podniky. My dlouhodobě voláme po tom, aby byly upraveny daňové zákony tak, aby pro podniky bylo výhodnější si kvalitní výzkum a vývoj nakoupit na vysokých školách, než si budovat vlastní výzkumné instituce,“ podotkl Havlíček.

Ministerstvo školství už chystá návratový program, což vysoké školy velice vítají. Podle oslovených odborníků je to zřejmě jediná cesta, jak dostat mladé vědce zpět a udržet je v České republice.

Martin Hromádka, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme