Den veteránů si na Vítkově připomněli veteráni, vojáci i politici

Den veteránů si na pražské hoře Vítkov připomněly desítky lidí. Především sami váleční veteráni, vojáci a politici. 11. listopad se v České republice připomíná teprve od roku 2001 a připadá na výročí konce 1. světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní pietní akt na Vítkově začal oficiální část oslav založení Československé republiky | Foto: Tomáš Adamec

Slavnostního aktu se na Vítkově zúčastnil také ministr obrany Alexandr Vondra, který spolu s dalšími politiky a představiteli armády položil květiny k památníku obětí válek.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek bere vzpomínkový akt ke Dni veteránů jako dluh těm nejstarším veteránům, kteří bojovali ve válkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Váleční veteráni, politici i vojáci si připomněli na pražském Vítkově Den veteránů. Podrobnosti od Václavy Vařekové v Ozvěnách dne.

„ Samozřejmě já patřím do mladší generace. Myslím si, že oslava Dne veteránů, který se u nás začal slavit až v roce 2001, měla být trošičku dříve. Dělejme všechno proto, nic není pozdě, abychom ještě žijícím starším veteránům usnadnili zbytek života,“ uvedl.

Jeden z veteránů, plukovník Miloslav Masopust, na místě zalitoval, že na padlé i zraněné v ozbrojených konfliktech, nepřichází vedle vojáků a politiků zavzpomínat i veřejnost.

„Právě by to mělo být známé, protože připomínáme úmrtí lidí, kteří dobrovolně vstoupili do armády. A za první světové války zřídili Československou republiku a za druhé světové války bojovali s fašistickými okupanty,“ uvedl.

Ministr Vondra připomněl, že veteráni jsou i z novodobých válečných konfliktů a péče o ně by se měla zlepšit. „Váží si jich stále ještě na můj vkus málo a myslím si, že musíme pro ně udělat víc. Vedeme teď třeba diskusi o tom, abychom měli k dispozici třeba léčebny dlouhodobě nemocných veteránů,“ uvedl.

Václava Marešová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme