Den veteránů si na Vítkově připomněli veteráni, vojáci i politici

Den veteránů si na pražské hoře Vítkov připomněly desítky lidí. Především sami váleční veteráni, vojáci a politici. 11. listopad se v České republice připomíná teprve od roku 2001 a připadá na výročí konce 1. světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní pietní akt na Vítkově začal oficiální část oslav založení Československé republiky | Foto: Tomáš Adamec

Slavnostního aktu se na Vítkově zúčastnil také ministr obrany Alexandr Vondra, který spolu s dalšími politiky a představiteli armády položil květiny k památníku obětí válek.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek bere vzpomínkový akt ke Dni veteránů jako dluh těm nejstarším veteránům, kteří bojovali ve válkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Váleční veteráni, politici i vojáci si připomněli na pražském Vítkově Den veteránů. Podrobnosti od Václavy Vařekové v Ozvěnách dne.

„ Samozřejmě já patřím do mladší generace. Myslím si, že oslava Dne veteránů, který se u nás začal slavit až v roce 2001, měla být trošičku dříve. Dělejme všechno proto, nic není pozdě, abychom ještě žijícím starším veteránům usnadnili zbytek života,“ uvedl.

Jeden z veteránů, plukovník Miloslav Masopust, na místě zalitoval, že na padlé i zraněné v ozbrojených konfliktech, nepřichází vedle vojáků a politiků zavzpomínat i veřejnost.

„Právě by to mělo být známé, protože připomínáme úmrtí lidí, kteří dobrovolně vstoupili do armády. A za první světové války zřídili Československou republiku a za druhé světové války bojovali s fašistickými okupanty,“ uvedl.

Ministr Vondra připomněl, že veteráni jsou i z novodobých válečných konfliktů a péče o ně by se měla zlepšit. „Váží si jich stále ještě na můj vkus málo a myslím si, že musíme pro ně udělat víc. Vedeme teď třeba diskusi o tom, abychom měli k dispozici třeba léčebny dlouhodobě nemocných veteránů,“ uvedl.

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme