Den vzpomínání na oběti holocaustu v Terezíně i na pražském náměstí Míru

Na dnešek připadá Den vzpomínání na oběti holocaustu podle židovského kalendáře - hebrejsky Jom ha-šoa. Je připomínkou šesti milionů Židů, kteří byli zabiti během nacistické okupace. V Izraeli je tento den státním svátkem. Vzpomínkové akce na oběti holocaustu jsou po celém světě, také v Terezíně nebo na pražském Náměstí míru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto - Bohušovická brána | Foto: Ivan Štern

Datum Jom ha-šoa je stanoveno na výroční den povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Židé památku svých mrtvých uctívají mimo jiné i čtením jejich jmen. Stejně tak i v Terezíně, kde sice žádná židovská komunita není, ale na 35 tisíc Židů v tamním ghettu za nacistické okupace zahynulo.

"Když se mluví o holocaustu, tak se mluví o milionech obětí a trošku se zapomíná na to, že ty miliony jsou tvořeny konkrétními jedinci. Proto ta vzpomínková slavnost spočívá v tom, že se čtou jednotlivá jména. Tady v Terezíně to děláme už od roku 1991," řekl ředitel terezínského Národního památníku Jan Munk.

Jména obětí holocaustu se dnes veřejně předčítala také na Náměstí Míru v Praze. Radiožurnálu k tomu řekla Dagmar Juráňová z Nadačního fondu obětem holocaustu:

"Úplně každý tak může vyjádřit svou podporu nebo vzpomínku těmto lidem. Pozvali jsme proto zástupce různých organizací, školy i širokou veřejnost, aby veřejně přečetli seznam jmen."

Pochod živých v Polsku už po osmnácté

Koleje smrti | Foto: Pavel Novák

V Polsku si památku obětí holocaustu tradičně připomněli Pochodem živých. Ten se letos konal už po osmnácté a zúčastnilo se ho asi sedm tisíc lidí.

Pět tisíc mladých Židů a dva tisíce Poláků prošly "cestou smrti" od brány bývalého nacistického koncentračního tábora Auschwitz I. do tábora Auschwitz II. - Birkenau. V plynových komorách tady fašisté zavraždili více než milion lidí - převážně Židů z celé Evropy.

Další desetitisíce se staly obětí nemocí, hladu, mučení nebo zvěrských experimentů. Mlčenlivý Pochod živých každoročně připomíná, co lidé lidem udělali.

Přečtěte si také:
Němečtí politici ostře kritizují papeže
Ústřední rada Židů v Německu přechodně zmrazila kontakty s katolickou církví
V. Klaus: Holocaust nesmí být zapomenut!
Za zpochybňování holocaustu jde advokátka do vězení
Den vzpomínání na oběti holocaustu
Proslulý německý popírač holokaustu Zündel dostal u soudu pět let

Martin Dorazín, Miroslav Zimmer, Katarína Brezovská, Hana Košařová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme