Den vzpomínání na oběti holocaustu v Terezíně i na pražském náměstí Míru

Na dnešek připadá Den vzpomínání na oběti holocaustu podle židovského kalendáře - hebrejsky Jom ha-šoa. Je připomínkou šesti milionů Židů, kteří byli zabiti během nacistické okupace. V Izraeli je tento den státním svátkem. Vzpomínkové akce na oběti holocaustu jsou po celém světě, také v Terezíně nebo na pražském Náměstí míru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto - Bohušovická brána

Terezínské ghetto - Bohušovická brána | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Datum Jom ha-šoa je stanoveno na výroční den povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Židé památku svých mrtvých uctívají mimo jiné i čtením jejich jmen. Stejně tak i v Terezíně, kde sice žádná židovská komunita není, ale na 35 tisíc Židů v tamním ghettu za nacistické okupace zahynulo.

"Když se mluví o holocaustu, tak se mluví o milionech obětí a trošku se zapomíná na to, že ty miliony jsou tvořeny konkrétními jedinci. Proto ta vzpomínková slavnost spočívá v tom, že se čtou jednotlivá jména. Tady v Terezíně to děláme už od roku 1991," řekl ředitel terezínského Národního památníku Jan Munk.

Jména obětí holocaustu se dnes veřejně předčítala také na Náměstí Míru v Praze. Radiožurnálu k tomu řekla Dagmar Juráňová z Nadačního fondu obětem holocaustu:

"Úplně každý tak může vyjádřit svou podporu nebo vzpomínku těmto lidem. Pozvali jsme proto zástupce různých organizací, školy i širokou veřejnost, aby veřejně přečetli seznam jmen."

Pochod živých v Polsku už po osmnácté

Koleje smrti | Foto: Pavel Novák

V Polsku si památku obětí holocaustu tradičně připomněli Pochodem živých. Ten se letos konal už po osmnácté a zúčastnilo se ho asi sedm tisíc lidí.

Pět tisíc mladých Židů a dva tisíce Poláků prošly "cestou smrti" od brány bývalého nacistického koncentračního tábora Auschwitz I. do tábora Auschwitz II. - Birkenau. V plynových komorách tady fašisté zavraždili více než milion lidí - převážně Židů z celé Evropy.

Další desetitisíce se staly obětí nemocí, hladu, mučení nebo zvěrských experimentů. Mlčenlivý Pochod živých každoročně připomíná, co lidé lidem udělali.

Přečtěte si také:
Němečtí politici ostře kritizují papeže
Ústřední rada Židů v Německu přechodně zmrazila kontakty s katolickou církví
V. Klaus: Holocaust nesmí být zapomenut!
Za zpochybňování holocaustu jde advokátka do vězení
Den vzpomínání na oběti holocaustu
Proslulý německý popírač holokaustu Zündel dostal u soudu pět let

Martin Dorazín, Miroslav Zimmer, Katarína Brezovská, Hana Košařová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme