Den vzpomínání na oběti holocaustu

Nejen Židé si v neděli připomínali povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. V Den holocaustu a hrdinství vzpomínali na šest milionů zavražděných židovských obětí a také na Náměstí Míru v Praze se proto četla jména mrtvých. Letošní připomínka šoa byla v hlavním městě zaměřená na osudy Židů z Královských Vinohrad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Den vzpomínání, hebrejsky Jom ha-šoa, vychází letos podle pohyblivého židovského kalendáře 27. dne měsíce nisanu - právě na 15. duben.

Letošní připomínka šoa byla v Praze zaměřená na osudy lidí z Královských Vinohrad. Snahou je ukázat, že židovská menšina patřila k dějinám této čtvrti a že její pronásledování tu začínalo. Žil tu i Daniel Grünberger. Narodil se 23. října 1923 a s rodiči bydlel v Římské ulici. Při deportaci v roce 1943 se mu podařilo vyskočit z vlaku a utéct , ukryli se i jeho rodiče.

Později však byli všichni tři zatčeni a zavražděni 1944 v Osvětimi. Tedy i památku Daniela Grübergera dnes uctil Viktor Schwarz. Sám věznění v koncentračních táborech přežil a až na jednoho z bratrů přišel o celou svoji rodinu.

Viktor Schwarz dnes nejradši fotografuje a na přání bratra, který žije v Izraeli, sepisuje svůj životní příběh. V plynových komorách ztratil 56 členů rodiny. Nejvíc vzpomíná na nejmladšího bratra Ervina. Na jeho fotografii se každý den dívá. Koncentrační tábor přežil taky Felix Kolmer, který dnes pracuje v Nadačním fondu obětem holocaustu. Do Terezína odjel prvním transportem, když mu bylo 19 let.

Připomínání holocaustu se u nás dosud dělo většinou mimo veřejná místa, i proto se tradiční čtení jmen letos odehrávalo v centru Prahy. Tak, aby na židovské oběti a hrdiny bojující proti nacistům, mohla vzpomenout široká veřejnost.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme