Dění v Kyjevě připomíná rok 1989, říká ministr zahraničí v demisi Jan Kohout

Česká diplomacie se na summitu OBSE v Kyjevě zastala lidí, které ukrajinská policie zadržela při demonstracích a kterým hrozí vysoké tresty. Z výroční Rady ministrů 57 zemí OBSE v Kyjevě si do rozbouřeného centra hlavního města odskočil i šéf české diplomacie Jan Kohout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout v Kyjevě

Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Pane ministře, vy jste teď prošel náměstím Nezávislosti. Jaký z toho máte pocit?

Každému z účastníků listopadu 1989 to do jisté míry připomene atmosférou událostí, které probíhaly tehdy.

Mě na tom fascinuje odhodlanost a optimismus lidí, že tu nestojí nadarmo a že tady manifestují za evropskou perspektivu pro Ukrajinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kyjevském náměstí Nezávislosti mluvil s ministrem zahraničí v demisi Janem Kohoutem zpravodaj ČRo Martin Dorazín

A v kontextu antievropských nálad v Evropě a i v České republice, obav z nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, kde se předpokládá podíl antievropských stran, je to docela dobrá připomínka toho, že Evropská unie je hodnota sama o sobě a že je důležitá jako prostor svobody, demokracie a ochrany lidských práv.

A čistě lidsky – když se díváte na účastníky euromítinku, připadá vám, že jsou nějak zmanipulovaní, jak o tom píší a informují některá média?

Na těch lidech není vůbec nic zmanipulovaného. Jsou to lidé mladí, středního věku, starší, evidentně jednak lidé z města, ale i venkova.

Vy jste se setkal také s opozičními vůdci. Co jste jim z České republiky vzkázal jako naše poselství?

Mluvili jsme spolu o dnešním setkání OBSE, kde Česká republika ve svém projevu řekla - a myslím, že to tam nakonec řekly všechny země Evropské unie - že ukrajinská vláda, která má zrovna předsednictví v OBSE, by měla především sama respektovat hodnoty lidských práv, svobody shromažďování, vyjadřování a demokracie.

Demonstranti musí v Kyjevě opustit státní budovy do 10 dnů, jinak jim hrozí pokuty

Číst článek

A to, že tady došlo k brutálnímu rozehnání demonstrace, to, že lidé, kteří nejsou ničím vinni, jsou zavíráni, zavřeni a bude s nimi jakýsi soud, je věc, která opravdu ohrožuje podstatu demokratického směřování Ukrajiny.

Protesty v ukrajinském Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

To je téma, které si odvážím, zároveň pocit určité kritické situace, která tady je při nadšenosti vlády, to znamená, že nezahájí-li seriózní jednání s opozicí o tom, jak tuto situaci řešit, může to vyústit v nějakou nepředvídatelnou situaci, která bude destabilizovat nejen Ukrajinu, ale celý okolní prostor, včetně Evropské unie.

Máte pocit, že ukrajinská opozice se dokázala sjednotit? Nejednota je její tradiční slabou stránkou.

Pokud mohu soudit ze setkání, které jsem měl, tak seděli všichni vedle sebe a mluvili jedním hlasem. Jak dlouho to vydrží, to netuším, ale v tuto chvíli cítím, že jednota tady je.

V Kyjevě vyrostlo i provládní stanové městečko, zní odsud staré sovětské šlágry

Číst článek

Už jste se zmínil o lidech, kteří jsou ve vězení. Bude se Česká republika nějakým způsobem zasazovat o to a požádala ukrajinskou stranu, aby soud proběhl přinejmenším řádně nebo aby je propustila?

V nejbližší době si asi pozveme pana ukrajinského velvyslance, ne na koberec, ale abychom mu vyjádřili naše znepokojení nad situací a dali některá doporučení, která ve vztahu k řešení situace máme. Předpokládáme, že i při soudních řízeních budou přítomni zástupci naší ambasády nebo některých ambasád dalších evropských zemí.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme