Deníkům dominuje nová aféra předsedy lidovců Jiřího Čunka

Titulním stranám dnešních deníků vévodí téměř bez výjimky jedno téma, a to nová aféra vicepremiéra a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Česká televize v pondělí odvysílala reportáž, podle které Čunek před téměř deseti lety údajně pobíral sociální dávky a přitom ve stejné době na své účty uložil tři a půl milionu korun. Vicepremiér se k věci odmítl vyjadřovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Mladá fronta DNES ve svém úvodním článku vzpomíná na politické poslání Jiřího Čunka, který podle svých slov vstoupil do vlády proto, že se mu tak podaří zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat. A list konstatuje, že nyní to může být právě sociální systém, který ho z vlády naopak vyžene. Politici z KDU-ČSL požadují, aby jim Jiří Čunek vysvětlil, jak se vše seběhlo, a že se zneužívání dávek nedopustil.

Například ministr financí a bývalý předseda strany Miroslav Kalousek řekl: "Pobírat dávky ze sociálního systému a disponovat přitom miliony, to je neospravedlnitelné jednání, které neumím hájit." Také šéfka lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová s takovým jednáním nesouhlasí: "Žádná vláda si nemůže dovolit, aby ministr zneužíval sociální dávky," cituje Šojdrovou Mladá fronta DNES.

Martin Zvěřina v komentáři pro Lidové noviny píše: "I když přijmeme za své tvrzení, že Jiří Čunek si v dobách, kdy pobíral příspěvek na bydlení, poctivě vydělal ony miliony, nezbývá než se ptát, jak je slučitelná sociální dávka s nadstandardně vysokými příjmy. Čunkova prozatímní obranná taktika 'nebyl jsem politik' je na stejné rovině jako tvrzení: dokud člověk není politik, může krást."

Hospodářské noviny přinášejí zprávu, že v Česku by mohlo být povoleno sázení na internetu. Úředníci ministerstva financí totiž zvažují, že povolí hazard, ve kterém se ročně pololegálně prosází čtyři miliardy korun - a to v případě, že se podaří zajistit bezpečnost a ochranu před sázením mladistvých. Současný zákon sázení na internetu nedovoluje ani nezakazuje a ministerstvo proto připravuje zákon nový.

Velká Británie hazard na síti zcela zlegalizovala, stejná situace je na Slovensku, ve Spojených státech je online sázení naopak zakázané, vyjmenovávají Hospodářské noviny. Největším problémem hazardu na internetu je účast mladistvých osob, kterou český zákon zakazuje. Asociace kursových sázek už nyní navrhuje, že tomu se dá předejít registrací hráčů na pobočkách, kde by se prokázali občanským průkazem. Podle asociace není k povolení sázek na internetu potřeba měnit zákon, stačí jen souhlas ministerstva.

Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr, který v červnu nenastoupil k pětiletému výkonu trestu, prý podle deníku Právo žije v daňovém ráji Monaku. Tuto informaci list získal od zdroje, který je Pitrovi pracovně i osobně velmi blízký. Podle tohoto zdroje to má Pitr z Monaka blízko do Alp, kam jezdí pravidelně lyžovat a kde se může setkávat se svými známými a obchodními partnery.

Na Pitra je přitom vydán eurozatykač a také mezinárodní zatýkací rozkaz, který by se měl vztahovat i na Monako - pokud by se tedy informace deníku Právo potvrdily. Čeští policejní specialisté měli zatím podle listu jen kusé informace o tom, kde by se odsouzený podnikatel mohl pohybovat. Podle nejmenovaného zdroje z policie získali prý vyšetřovatelé indicie, že se Tomáš Pitr pohybuje v některé z alpských zemí.

Marie Matúšů, Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme