Deníky o finanční situaci Stanislava Grosse

Deníky nepřestávají sledovat nové otazníky kolem finanční situace bývalého premiéra Stanislava Grosse. Na titulní straně Lidových novin se majoritní vlastník firmy Moravia Energo Tomáš Chrenek zamýšlí nad identitou neznámého investora, který je natolik silný, že úspěšně pomohl Grossovi v boji o třetinový podíl v jeho společnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

"Je to pro mě záhada. Máme ve firmě minoritního akcionáře, kterého nejsme schopni identifikovat," řekl Lidovým novinám Tomáš Chrenek a dodal, že v nejbližší době svolá valnou hromadu, kde se nový vlastník bude muset nějak prezentovat.

Proč se už druhý týden veřejně probírá náhlé a nevysvětlitelné zbohatnutí Stanislava Grosse? ptá se Mladá fronta Dnes a hned také odpovídá: Protože si to Gross přál. Ke svému podílu ve firmě Moravia Energo se sám přiznal. Na počátku srpna letošního roku poslal svého advokáta na valnou hromadu s jednoznačným pokynem: Sdělte jim, že akcie patří mně. Advokát Daniel Srnec, který Grosse na valné hromadě firmy zastupoval, to také v úterý listu potvrdil.

Deník Právo píše, že vláda Mirka Topolánka sahá do rezerv ministerstev, aby našla potřebné peníze například na výstavbu silnic, a ztěžka shání prostředky na alespoň mírné zvýšení důchodů zatímco miliardové dotace z evropských fondů si však zatím nechává protéct mezi prsty.

Podle analytiků České spořitelny je pravděpodobné, že z asi 90 miliard korun, které Česku přidělila Evropská unie pro rok 2007, letos nevyčerpáme ani korunu. Výjimkou by podle nich mohla být pouze zanedbatelná částka určená na podporu administrativního zajištění celého procesu čerpání, píše Právo.

Je to vůbec poprvé, co se stal z ministerstva školství mimořádně důležitý úřad, píší Hospodářské noviny. Nikdy v minulosti se politici a různé zájmové skupiny tolik nezajímali o to, kdo bude ministrem, jako nyní, kdy odchází místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. Důvod? Z Bruselu přitečou v příštích letech opravdu velké peníze, až 130 miliard.

Velký význam má v souvislosti s novým ministrem Česká konference rektorů, upozorňuje list. I jejich tlak přispěl k rezignaci Kuchtové. Zájem rektorů je logický, kromě evropských dotací chystá ministerstvo velké změny, peníze se mají v budoucnu dostat jen do úspěšných univerzit a vědeckých institucí. To se rektorům nelíbí a "jejich" ministr by mohl zmírnit dopady reforem na univerzity.

Na počátku vyšetřování kauzy otce Radovana Krejčíře byl podle deníku Právo jasnovidec. Policie sleduje stopu, kterou jako první před necelými pěti lety vyslovil jasnovidec Stanislav Brázda.

Psychotronika na konci roku 2002 vyhledal Aleš Zagora, který je považován za osobního strážce rodiny Radovana Krejčíře. Závěry jasnovidce Zagora policistům vylíčil tak, že za Lambertem Krejčířem přijely tři osoby, které osobně znal. S nimi měl odjet a posléze měl být jedním z uvedené trojice zezadu zavražděn. Vrahem prý byl zhruba čtyřicetiletý muž.

Tělo Lamberta Krejčíře pachatelé podle vizí jasnovidce nepohřbili, ale jen v nějaké chatrči či boudě zabalené pohodili nebo přikryli prkny či igelitem. Jasnovidec vyznačil na mapě Českého Těšína dokonce i oblast, kde se zmíněná chatrč či bouda nalézá. Jak Právo připomíná, policisté zde však tělo nenašli. A už pět let ho marně hledají.

Podle Lidových novin chce stát osázet Šumavu biofarmami. Plán vypadá následovně: stát vybuduje na Šumavě zemědělské usedlosti, které pak pronajme místním lidem. Ti by v rámci hospodaření mohli například nabízet turistům své výrobky.

Statky, jejichž výstavbu by měl dotovat stát, případně evropské fondy, by mohly vyrůst zpočátku třeba na dvou modelových lokalitách. Na základě zkušeností s jejich provozem by se pak projekt rozšířil i na další místa na Šumavě, píší LN.

Na titulní straně Hospodářské noviny uvádějí, že ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se rozhodl přimět "k práci" i lidi nezaměstnané dlouhodobě. Součástí změn, které plánuje ministr Nečas, má být znevýhodnění lidí, kteří jsou bez práce déle než pět měsíců, širší možnosti rekvalifikací a veřejně prospěšné práce.

Dlouhodobě nezaměstnaní by si podle listu museli vystačit se sociálními dávkami. I na ty by jim však stát mohl sáhnout, pokud by odmítli veřejně prospěšné práce. Nezaměstnaní déle než rok by pak neměli nárok ani na životní minimum.

V rámci ČSSD vzniká skupina papalášů, hlásí titulek Lidových novin. Zatímco před voliči ČSSD propaguje sociální rovnost a milionářskou daň, její nejvyšší představitelé si užívají luxusu. Lidový dům totiž právě vybírá dvě auta i s řidiči, která budou k dispozici členům předsednictva a stínovým ministrům. A to přesto, že většina z nich pobírá náhrady na dopravu z parlamentu.

Na dotaz Lidových novin ohledně výhod reagoval předseda socialistů Jiří Paroubek takto: "Do toho opravdu Lidovým novinám nic není. Sociální demokracie není vládní strana, proto si její představitelé nevozí zadečky ve vládních limuzínách a musí si zajišťovat účast na akcích tímto způsobem."

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme