Deníky o kandidatuře Jana Švejnara

"Švejnar půjde proti Klausovi", tak zní úvodní titulek Hospodářských novin. Ekonom Jan Švejnar se podle listu po půl roce vyjednávání rozhodl, že bude kandidovat proti Václavu Klausovi na post prezidenta republiky. Získal už příslib prvních deseti volitelských hlasů, což je jakási vstupenka do volby. V pátek by měl oficiální kandidaturu oznámit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Mezi těmi, kdo Švejnarovu nominaci podepsali, je například lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart, nebo předsedkyně senátního klubu sociálních demokratů Alena Gajdůšková, pokračují Hospodářské noviny a dodávají, že Klausův protivník by ke zvolení potřeboval alespoň část z devětadvaceti hlasů komunistických volitelů, kteří mu je odmítají dát i přes přemlouvání šéfa Sociálních demokratů Jiřího Paroubka. Další informace o šancích Jana Švejnara stát se prezidentem najdete v Hospodářských novinách.

Předseda Strany zelených Martin Bursík a jeho bratr Jiří jsou podezřelí z celkem pěti trestných činů, informují Lidové noviny. Nezákonného jednání se podle policistů z pražského oddělení hospodářské kriminality měli dopustit v souvislosti s pronájmem domu ve Sněmovní ulici.

Kriminalisté Bursíka podle listu podezírají, že připravoval trestný čin poškozování věřitele, dopustil se zkrácení daně, porušil "závazná pravidla hospodářského styku", dopustil se neoprávněného podnikání a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Martin Bursík, který je do neděle na klimatické konferenci na Bali, vzkázal, že se ničeho nezákonného nedopustil. Podle deníku Právo ale vysoce postavení koaliční politici už mluví o tom, že případ může pozicí šéfa zelených silně otřást.

Sociální demokraté nejsou jednotní v tom, zda by lidé od ledna měli hradit poplatky u lékaře. Píše Právo. Někteří opoziční poslanci totiž podepsali výzvu k bojkotu plateb, předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Michal Hašek je ale opatrnější a zastává názor jako někteří advokáti - je podle něho třeba vyčkat verdiktu Ústavního soudu.

Reforma je sice podle Michala Haška velká koaliční pomsta občanům, nechce ale říkat, jestli občané mají hradit poplatky či nikoli. Je to prý svobodné rozhodnutí každého pacienta. Uznává však, že by se lidé neplacením mohli dostat do potíží - pokud by se lékaři obrátili na exekutory.

Signatářem výzvy z řad sociální demokracie jsou například stínový ministr zdravotnictví David Rath nebo předseda České komory odborových svazů a senátor Milan Štěch, dodává Právo.

K tématu se v tisku vyjadřuje i předseda vlády Mirek Topolánek, a to na stránkách Lidových novin. Píše: "Je naprosto nepřípustné, aby se ultralevicové smýšlení stalo záminkou k výzvě porušovat platný zákon."

Premiér kritizuje signatáře výzvy k bojkotu poplatků a doplňuje, že tyto regulační poplatky vycházejí z dikce ústavy, která říká, že každý má právo na bezplatnou péči na základě veřejného pojištění a za podmínek, které stanoví zákon. Tolik premiér Mirek Topolánek v Lidových novinách.

Mladá fronta DNES se vrací k situaci v armádě - tři neonacisté, kteří slouží v jejích elitních jednotkách, byli zproštěni funkcí, informuje Mladá fronta Dnes. Vše také nasvědčuje tomu, že budou propuštěni. Na případu teď pracuje vojenská policie. Armáda bude do budoucna podle deníku postupovat proti extremistům ve svých řadách tvrdě.

A to jak proti pravicovým, tak levicovým. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek navíc navrhuje, aby rekruti propříště podepisovali při vstupu do armády prohlášení, že nepodporují ani nesympatizují s extremistickými hnutími, více se dočtete v Mladé frontě DNES.

Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme