Deníky o možných kandidátech na prezidenta

Na titulní strany se opět dostalo téma volby prezidenta. Lidové noviny napsaly: Mezi zvažovanými kandidáty celé "antiklausovské koalice" pro prezidentskou volbu se objevil další vážný adept - ekonom Jan Švejnar. Poslanecký klub sociální demokracie v úterý kromě šéfa Akademie věd Václava Pačese navštívil právě Švejnar. A přestože ještě před nedávnem lídři socialistů v čele s Jiřím Paroubkem či Lubomírem Zaorálkem Švejnara odmítali, v úterý se už o něm vyjadřovali naprosto opačně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Švejnara jako Klausova soupeře si přitom dlouhodobě přejí zelení, připomíná list. Možnost, že by právě jeho mohli podpořit, přitom zcela nevylučují ani někteří lidovci a komunisté. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v úterý podle Lidových novin připustil, že "jméno profesora Švejnara je jménem, o kterém se dá diskutovat". Podle něj ale může některým komunistům vadit, že žil dlouho v zahraničí.

Tématu se věnují i Hospodářské noviny, které napsaly: Švejnar na poslance socialistů opravdu dobře zapůsobil. Někteří neskrývali, že je velmi vzdělaný a charizmatický Švejnar okouzlil. Oficiálního kandidáta socialisté ale nemají. Paroubek nikoho zatím nevybral, nejdříve bude muset přesvědčit vlastní stranu, lidovce, nezávislé senátory a také alespoň některé komunisty. Jen tak má se zelenými šanci porazit Klause.

Detektivové z plzeňské protikorupční služby navrhli státnímu zástupci, aby postavil před soud dva muže, kteří patří mezi vůbec nejbohatší české podnikatele: Pavla Tykače a Josefa Dienstla. To je hlavní téma deníku Právo. Podnikatelé jsou podezřelí, že připravili půdu pro miliardový tunel CS Fondů. V návrhu na podání obžaloby jsou ještě další čtyři obvinění.

List připomíná minulost kauzy: V březnu 1997 byl ze tří fondů spravovaných společností CS Fond převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun na účet makléřské společnosti Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice.

Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu. Pracovníkům Plzeňské banky se zdál obchod podezřelý. Na transakci upozornili ministerstvo financí. Tamní ředitel finančního a analytického útvaru, obviněný Jiří Kudlík, však nic podezřelého neviděl a odlivu peněz do ciziny nezabránil.

Peníze se už zpátky získat nepodařilo - většina skončila na účtech v zámoří. CS Fondy do února 1997 prostřednictvím správcovské firmy ovládala finanční skupina Motoinvest šéfovaná Tykačem a Dienstlem, napsal deník Právo.

Z trezoru Bezpečnostní informační služby zmizely přísně tajné dokumenty. Problém je podle informací Mladé fronty Dnes o to závažnější, že ztracené informace mohou ohrozit i agenty, kteří pro tajnou službu pracují. Všechno začalo, když podle zdroje listu v roce 2004 odešel jeden klíčový pracovník z ekonomického odboru Bezpečnostní informační služby do zahraniční rozvědky.

Odchodu využil některý jeho kolega, který měl v době "střídání stráží" do trezoru přístup. Materiály, které tajná služba získala na podnikatele Radovana Krejčíře a jeho partnery, tzv. vynesl ven.

Celý případ roky "spal". Teď vyšel najevo kvůli čtrnáct dní staré schůzce bývalého šéfa zahraniční rozvědky Karla Randáka se dvěma muži v pražském nákupním centru Nový Smíchov. Randák přitom nemá se současným vedením BIS dobré vztahy. Lidé od BIS Randáka na této schůzce sledovali, ale zkušený zpravodajec je odhalil a podal oficiální stížnost, píše Mladá fronta Dnes.

MfD se na své první straně věnuje také zdražování. Cena másla letí nahoru už několik týdnů: s velkou pravděpodobností ji brzy napodobí i chleba, píše list. Zmíněný prudký růst cen způsobil poslední vývoj; z obilnin už se nedělá jen jídlo, používají se také na výrobu příměsí do pohonných hmot.

Celkově stouply ceny o dvojnásobek, mouka zdražila zhruba o padesát procent. Podle Mladé fronty Dnes si čeští pekaři si vytyčili jako cíl, že zbaví chléb a rohlíky nálepky levné potraviny.

Na zdražování upozorňují také Hospodářské noviny. Česká pošta se chystá od ledna zvednout ceny. Poslání obyčejného dopisu by mělo přijít místo 7,50 na deset korun. Zvýšit by se měly ceny všech základních poštovních služeb, největší zdražení se bude týkat doporučených psaní. Cena za tuto službu by měla stoupnout z devatenácti na šestadvacet korun. Zatím jde sice jen o návrh pošty, ale ministerstvo financí, které tyto ceny reguluje, s ním souhlasí.

Ke zdražení poštovních služeb by mohlo docházet častěji. Zatím to stát umožňoval jednou za tři roky. Pošta jedná s ministerstvem o zkrácení na dva roky. Také žádá, aby už stát nereguloval ceny za balíky a poštovní poukázky typu C. I tyto služby chce sama od ledna zdražit, doplňují Hospodářské noviny.

Někteří čeští europoslanci pořádně dojí unijní rozpočet, píše deník Právo. Od Evropského parlamentu dostávají měsíčně v přepočtu zhruba sto tisíc korun na pronájem kanceláře, ale když je umístí do stranických sídel, jdou tyto peníze na účty českých politických stran. Pokud člověk nemá přístup na internet a není zrovna straník, těžko zjišťuje, kde se kanceláře nacházejí.

Kromě kontaktů přes internet či mobil je často problém se s poslanci a jejich asistenty spojit, pokračuje Právo. Na objektech chybějí také cedule se jménem, úřední hodiny a na schránku na vzkazy narazí volič jen občas. Jsou však i výjimky. Vyplývá to z pondělních neohlášených návštěv listu na několika pražských adresách europoslanců.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme