Deníky o rychlé jízdě Jiřího Paroubka a innsbruckém letu Mirka Topolánka

Lidové noviny nadepsaly svůj úvodní článek titulkem: Tajemný Topolánkův výlet. Jako tajemný se listu jeví konec oficiální návštěvy Bulharska, kterou premiér absolvoval před dvěma týdny. Vládní letadlo, jež jej mělo po skončení návštěvy dopravit nejbližší trasou zpět do vlasti, to "vzalo" ze Sofie mírným obloukem přes rakouský Innsbruck, kde Topolánek vystoupil. Hlavním tématem Mladé fronty Dnes je sobotní jízda Jiřího Paroubka do Mariánských Lázní, při které měl jeho řidič udělat několik dopravních přestupků. Mladá fronta Dnes píše: Jiří Paroubek si není porušení předpisů vědom, třebaže fakta jsou jasná. Jiné přitom za porušování předpisů kritizoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Proslulý příbramský boss Jaroslav Starka, kterého policie viní z podílu na únosu a zmizení Lamberta Krejčíře, by mohl mít podle Mladé fronty Dnes velký problém. Tedy pokud by měl pravdu český počítačový hacker a podvodník Martin Szelong. Ten měl údajně v květnu roku 2003 kompletně stáhnout a zálohovat data z počítače zaheslovaného jménem Jaroslav Starka. Mezi daty měly být fotografie Lamberta Krejčíře před únosem - důkazy, které by Starkovu vinu potvrdily. Kompromitující fotografie uložil Szelong na zahraniční internetové servery. Hesla povolující přístup k podezřelým souborům se ale už několik měsíců nedaří prolomit ani policejním odborníkům a specialistům tajných služeb. Szelong je nyní ve vězení, kde si odpykává trest za jiné podvody. Policii se ozval sám poté, co detektivové loni na podzim Starku a jeho komplice obvinili. Podrobnosti o případu najdete v Mladé frontě Dnes.

Lidové noviny nadepsaly svůj úvodní článek titulkem: Tajemný Topolánkův výlet. Jako tajemný se listu jeví konec oficiální návštěvy Bulharska, kterou premiér Mirek Topolánek absolvoval před dvěma týdny. Vládní letadlo, jež mělo premiéra po skončení návštěvy dopravit nejbližší trasou zpět do vlasti, to "vzalo" ze Sofie mírným obloukem přes rakouský Innsbruck, kde Topolánek vystoupil. Letoun pak pokračoval bez premiéra do Prahy. Topolánek si mezipřistání v Rakousku vyžádal podle jiných zdrojů proto, aby si soukromě zalyžoval v Alpách. Odklon trasy letu tak měl prodražit vládní návštěvu až o 150 tisíc korun.

Když se Lidové noviny o okolnosti Topolánkovy innsbrucké zastávky zajímaly, byla mluvčí vlády Jana Bartošová ochotna odpovídat pouze formou sms zpráv. Na dotaz, proč vláda státnímu letadlu mezipřistání nařídila, mluvčí odpověděla, že si premiér vyřizoval pracovní věci. Dříve ovšem uvedla, že nebude komentovat Topolánkovy soukromé cesty.

Hlavním tématem Mladé fronty Dnes je sobotní jízda Jiřího Paroubka do Mariánských Lázní, při které měl jeho řidič udělat několik dopravních přestupků. Mladá fronta Dnes píše: Jiří Paroubek si není porušení předpisů vědom, třebaže fakta jsou jasná. Jiné přitom za porušování předpisů kritizoval.

Když Mladá fronta DNES přistihla loni v létě policejního prezidenta Vladislava Husáka, jak jede po dálnici stosedmdesátikilometrovou rychlostí, expremiér Jiří Paroubek ho kritizoval. Za nezákonnou rychlost měl podle něj pykat jako každý jiný občan.

Týden před stranickým kongresem, na němž si Topolánkovo vedení zřejmě vyslechne kritiku svých spolustraníků za slabou schopnost vysvětlovat veřejnosti reformní plány, spustila ODS rozsáhlou informační ofenzivu, píší Hospodářské noviny.

Smysl reformy mají vysvětlit půlstránkové inzeráty v novinách. ODS v nich tvrdí, že "snižuje daně a zadlužení země." Některé slogany v inzerátech jsou ale sporné. Slogan "Rovná daň pro občany a firmy" už například neříká, že tento bod se skutečně naplní až od roku 2009, upozorňují Hospodářské noviny.

Vlivní hejtmani ODS mohou úbytek popularity své strany pocítit jako první: už za rok budou krajské volby, v nichž ODS obhajuje třináct ze čtrnácti hejtmanských postů. A ODS ztratila v průzkumech vedení nad ČSSD, napsaly Hospodářské noviny.

Deník Právo přináší informaci o tom, že jedním z témat nevolebního kongresu ODS, který proběhne v sobotu, bude i osud usnesení zakazujícího občanským demokratům utvářet místní koalice s KSČM. Není přitom vyloučené jeho zrušení. ODS spolupracuje s komunisty v desítkách obcí a rozhodnutí loňského sjezdu se během roku ukázalo jako nepraktické.

Loňský kongres uložil výkonné radě, aby místním sdružením, která na komunální úrovni koaličně spolupracují s KSČM, odebrala licence. To se ale stalo jen ve dvou případech. ODS a komunisté podle informací z léta společně vládli v 67 obcích. Deník Právo píše, že v některých místech zastupitelé raději odešli z ODS, aby mohli ve funkcích zůstat, jinde se koalice rozpadly. V poslední době častému tématu - Radě České televize - věnovaly na svých stránkách prostor Lidové noviny. Řada současných radních má blízko k politickým stranám, buď z dob minulých, nebo proto, že jsou jejich členy. Nutně to neznamená, že politiky na slovo poslouchají. Nezbytné je však vědět, zda se tak skutečně neděje, protože rada má ze zákona velkou moc, píše list.

Zda jsou radní skutečně nástrojem politických tlaků, na veřejných zasedáních ovšem nezjistíte. Zdokumentovat konkrétní případy tak bývá těžké, nicméně lidé z ČT je mezi čtyřma očima potvrzují a popisují. Každá kauza obvykle skončí konstatováním, že jádro problému je, jak se Rada ČT sestavuje. Členy sice mohou navrhovat různé společenské organizace, ale nakonec je volí poslanci. A ti je mohou také odvolat, připomínají Lidové noviny.

Hospodářské noviny se podrobněji věnují zvolení Pavla Béma do čela pražské ODS. Když se před čtyřmi lety novináři zeptali pražského primátora Pavla Béma na jeho politické ambice, odpověděl: "Mám ambici jednou řídit nějakou větší loď." Od té doby postoupil Bém, jak píší Hospodářské noviny, výrazně kupředu.

Před rokem byl zvolen prvním místopředsedou ODS a krátce nato obhájil post primátora hlavního města. Letos na jaře si nejdříve splnil "dětský sen" a dobyl Everest, aby po návratu stanul i na vrcholu popularity v průzkumech veřejného mínění. Další symbolickou loď dostal Bém ke kormidlování včera. Podle očekávání jej delegáti zvolili do čela vlivné pražské ODS. Bémovi nyní zbývá už jen post předsedy ODS. Říci si o něj může za rok na volebním kongresu. Více se o tématu dočtete v Hospodářských novinách.

Každý občan Česka starší 18 let v průměru za rok prosází v hazardních hrách, loteriích či kurzových sázkách 11 650 korun, spočítal deník Právo. V přepočtu výdajů na jednoho obyvatele se Češi vyšvihli na čelní místo ve střední Evropě a konkurovat jim mohou jen Maďaři. Česko již bývá nazýváno "rájem hazardu" a přirovnáváno k Las Vegas. Má nejvyšší počet kasin na počet obyvatel z celé Evropské unie.

Funkci biskupa Církve československé husitské opouští Karel Bican, kterému dali Lidové noviny v titulku přívlastek "nemravný". Loni v červnu chtěl Bican sex po muži, kterému před tím pomáhal po propuštění z vězení. Nahrávka jejich telefonátu pronikla na veřejnost a způsobila v této církvi skandál. V neděli Bican odešel z čela pražské diecéze. Podle jeho slov abdikace s aférou nijak nesouvisí.

Husitský patriarcha Tomáš Butta naopak tvrdí, že abdikace "souvisí bezprostředně s medializovanou aférou" a Bican podle něj svoji chybu v neděli uznal a omluvil se. Butta Bicanův odchod vítá, jeho setrvání v biskupské funkci, by totiž podle něj husitům škodilo, tolik Lidové noviny.

Marie Matúšů, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme