Deníky o udílení státních vyznamenání a projevu Václava Klause

Všechny české denníky uveřejnily seznam lidí, kteří v den státního svátku převzali z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání, a také poukazují na to, že Václav Klaus se tentokrát ve svém projevu hodně věnoval zahraničním tématům a zmínil se také o potřebě jaderné energie, a to navzdory názorům, které zastává sousední Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

A ještě jedno téma se většinou v českých novinách opakuje. Jiří Paroubek zveřejnil sponzory občanského sdružení "Pomoc pro budoucnost našim dětem", které patří jeho bývalé ženě. Jedním z nich je pražský podnikatel Jan Dostál, který vlastní několik luxusních hotelů a provozuje kasina. Lidovým novinám Dostál řekl, že jeho nadace Zlatá Praha darovala paní Paroubkové 250 tisíc korun. Druhým sponzorem je Čechorakušan a bývalý poradce primátora Vídně Eduard Harant. Ten uvést částku svého sponzorského daru odmítl.

"Stát zamezí falešným konkurzům", dočtete se v Hospodářských novinách. Stát vyslyšel varování soudců a lépe zabezpečil proti zneužití internetový rejstřík krachujících firem, který začne fungovat od ledna příštího roku. Hrozilo totiž, že firmy na sebe budou podávat falešné návrhy na konkurz, aby poškodily konkurenty a vyřadily je například z boje o lukrativní veřejné zakázky.

Hospodářské noviny připomínají, že návrhy na zařazení do insolvenčního rejstříku budou moci věřitelé posílat i elektronickou poštou. Nově ale bude zapotřebí, aby byl e-mail opatřen ověřeným elektronickým podpisem. To, jak uvádí list, v původním návrhu chybělo a hrozilo, že soudci nebudou schopni tak rychle, jak je třeba, ověřit, kdo návrh do databáze ve skutečnosti vložil a zda je oprávněný.

Nový insolvenční zákon od ledna nahradí mnohokrát měněnou normu o konkurzu a vyrovnání. Očekává se od něj, že především zrychlí konkurzy, které jsou dnes v České republice nejpomalejší v Evropě. Hospodářské noviny dodávají, že v průměru trvají déle než pět let.

Lidové noviny upozorňují na to, že policii České republiky čeká zřejmě černý týden. Podle listu mají stovky, možná dokonce tisíce policistů oznámit, že odchází do civilu. Důvod je prostý: dvouměsíční výpovědní lhůta umožní policistům být na konci roku volnými a získat tak výhodnější rentu. Katastrofický scénář policejního prezídia počítá s tím, že by v lednu mohlo ve službě chybět až pět a půl tisíce lidí.

Vyčkávání s výpovědí má praktický důvod, připomínají Lidové noviny. Každý policista odcházející do civilu dostává takzvanou výsluhu, která se vypočítává z průměrné hrubé mzdy za posledních dvanáct měsíců. Po účinnosti nového zákona se většině policistů zvedly platy a tím i základ pro výpočet výsluhy. Lidé ale od policie odchází také kvůli přístupu svých nadřízených. Šéf policejního odborového svazu Milan Štěpánek Lidovým novinám řekl, že v některých případech by se daly použít termíny jako "buzerace" a "zupáctví". List dodává, že nejkřiklavějšími případy se chce zabývat i policejní prezident Oldřich Martinů.

Mladá fronta Dnes přináší na první straně exkluzivní rozhovor se svědkyní proti sbormistrovi Bohumilu Kulínskému - Karolínou Chytilovou. Na jiném místě se ale také věnuje situaci v české justici. Deník si všímá, že mezi soudci a státními zástupci jsou dodnes lidé, kteří se účastnili komunistických politických procesů. Jak je to možné, ptá se Mladá fronta Dnes a odpovídá:

Očista justice od lidí spojených s politickými procesy proběhla už na počátku 90. let. Každý soudce musel být znovu jmenován a důvěru měli získat jen ti "čistí". Tehdejší poslankyně Hana Marvanová ale Mladé frontě Dnes řekla, že poslanecký výbor, který se minulostí soudců zabýval, neměl dostatek času všechny důsledně prověřit. Jindy soudce podrželi jejich kolegové v kárných senátech.

Šárka Fenyková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme