Deníky o ukončení vyšetřování kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka

Deníky se věnují ukončení vyšetřování korupční aféry vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Ten byl obviněn z toho, že před pěti lety převzal jako vsetínský starosta úplatek půl miliónu korun. Jihlavský žalobce Arif Salichov ale včera rozhodl, že v Čunkově případu nedošlo k trestnému činu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Podle Lidových novin případ ovšem provázejí i některé nejasnosti. Jak uvádí zdroj deníku, z Čunkova spisu se měly ztratit dokumenty, které se týkaly jeho bankovního účtu. Tyto informace však Lidovým novinám nikdo oficiálně nepotvrdil.

Případ Jiřího Čunka nebude podle informací Mladé Fronty Dnes zastaven kvůli nějaké chybě ve vyšetřování, ale proto, že státní zástupce dospěl k přesvědčení, "že se skutek vůbec nestal". Podstatnou část zdůvodnění toho, proč Salichov vicepremiéra Čunka očistil, tvoří zpochybnění korunní svědkyně Marcely Urbanové. Čunkova někdejší asistenta deníku řekla: "Necítím se poražená, není to žádný zápas."

Jak píše deník Právo, Čunkův advokát Eduard Bruna na zprávu reagoval tak, že se případného soudního líčení nebál a věřil ve vítězství. Takové vítězství u soudu podle něj totiž mohlo být výraznější.

Když žalobce Salichov zastavil trestní stíhání, píše dále Právo, mohl se tak potvrdit scénář, o kterém hovořili státní zástupci na severu Moravy už delší dobu. Někteří z nich se domnívají, že případ byl odebrán původnímu žalobci jen proto, že směřoval k podání obžaloby. Vedení protikorupční policie tehdy změnilo i vyšetřovatele, kteří na této úplatkářské aféře pracovali.

Sám Čunek zprávu o uzavření případu odmítl potvrdit nebo vyvrátit, informují Hospodářské noviny. "Nebudu komentovat nějaké informace z internetu, já si počkám na zítřejší tiskovou konferenci. Nemám žádné jiné informace než z toho internetu," řekl listu Čunek.

Hospodářské noviny dále píší o tom, že verdikt žalobce Salichova přijímají vládní politici s ulehčením, zatímco sociální demokraté mluví o "selhání demokracie". Podle HN nemá Čunkova "korupční aféra" v Česku obdoby.

Nejen pro to, že vláda Mirka Topolánka, která si jako jeden z hlavních cílů vytkla boj proti korupci, tolerovala měsíce ve svém vedení politika z korupce obviněného. Případ je pozoruhodný především tím, jak zvláštně načasované okolnosti jej provázely. Více v Hospodářských novinách.

Soud odmítl jako důkaz správního řízení fotografii předanou radnici soukromou firmou, a tak obcím hrozí, že budou muset vracet peníze vybrané na pokutách. Odborníci deníku Právo potvrdili, že verdikt vynesený Krajským soudem v Hradci Králové je průlomový. Oslovení právníci se domnívají, že by řidiči mohli na městech a obcích se soukromými radary požadovat odpis už připsaných bodů a chtít zpět zaplacené sankce.

Šéf Sněmovny Miloslav Vlček se svým plánem zrušit košaté finanční náhrady poslanců narazil, píše Mladá fronta Dnes. Vlček chce náhrady spojit s platem v jednu jedinou sumu. Z té by si pak politik vše platil sám. Předseda Sněmovny ale neříká, jak velkou.

Po čtvrt roce se policie rozhodla jet do Dánska, aby tam vyslechla Barboru Škrlovou, píší Lidové noviny. Kromě kuřimského týrání, v němž by Škrlová mohla vystupovat jako svědek, nebo dokonce jako týraná, by mohla být i sama stíhána. Brněnské městské státní zastupitelství na Škrlovou eviduje dvě trestní oznámení.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme