Deníky o zastavení stíhání Jiřího Čunka

Většina deníků se věnuje zastavení trestního stíhání předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Deník Právo v této souvislosti připomíná, že Úřadu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké v pondělí začala opět běžet tříměsíční lhůta na přezkum věci. Neočekává se ale, že by Nejvyšší státní zastupitelství verdikt Arifa Salichova tentokrát změnilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Právo také cituje stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou, předchůdkyni Vesecké. Benešová se pozastavila nad rychlostí, s jakou případ vyřídil jihlavský státní zástupce Arif Salichov a i podruhé zastavil trestní stíhání: "To ale pan Salichov asi ani nespal a vyslýchal jako o život, podle toho, jak rychle rozhodl...Tady by si ale měli být občané rovni před zákonem. Něco tam válejí léta a v něčem se rozhoduje rychle jak fretka," komentovala případ Benešová.

K případu Jiřího Čunka se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který předsedu lidovců vyzval, aby dovysvětlil, své příjmy a výdaje. Právo přináší i vyjádření spolustraníků, kteří si přejí, aby se Jiří Čunek vrátil do vládních funkcí.

Podle Lidových novin předseda lidovců rozhodnutí uvítal a nevyloučil, že by se mohl vrátit do vlády. S tím podle informací listu také dopředu kalkuloval. I proto lidovci údajně na post prozatímního šéfa ministerstva pro místní rozvoj navrhli Cyrila Svobodu, který už ministrem je. Lidovci nyní připouštějí, že o návratu svého šéfa do kabinetu budou mluvit.

Hospodářské noviny ke kauze píší: Jestli se lze spolehnout na českou justici, výsledkem vyšetřování Jiřího Čunka je, že se nic nestalo. Jednoduše, celý úplatek byl jen výmysl. Jenže toto "nic" hodně poškodilo celou řadu lidí. Kvůli hrozící vzpouře lidovců Čunka Topolánek neodvolal ani ve chvíli, kdy ho obvinila policie. A to přesto, že se jeho kabinet, který si vytkl za jeden z hlavních cílů boj proti korupci, stal s vicepremiérem obviněným z korupce přinejmenším evropským unikátem.

Obětí "výmyslu sekretářky" je Čunek, který se vzdal funkce vicepremiéra i ministra pro místní rozvoj. Faktem ovšem je, že k jeho rezignaci přispěly i další aféry. A Hospodářské noviny pokračují ve výčtu - není jasné, jaká byla opravdu role detektiva Milana Šošovičky, který na Čunkově kauze pracoval, zda manipuloval vyšetřování a zastrašoval svědky nebo jestli se snažil celou kauzu poctivě rozkrýt. A na Šošovičkově "ostudě" se svezl přerovský státní zástupce Radim Obst a jeho krajská nadřízená Zlatuše Andělová.

Lidové noviny se i dnes zajímají o mezipřistání premiéra Mirka Topolánka v rakouském Innsbrucku. Podle listu ho Úřad vlády stále nevysvětlil, přestože včera vydal stručné prohlášení. Píše se v něm, že premiér je ze zákona chráněnou osobou a na využívání armádních letadel má nárok.

Nebylo to navíc poprvé, co vládní letadlo s Topolánkem na palubě změnilo trasu letu. Lidové noviny píší, že se tak stalo i při nedávné návštěvě Francie, kdy speciál neletěl přímo do Paříže, ale do italské Boloně, kde premiér teprve přistoupil. Oklikou přes Innsbruck se Topolánek vracel i z dubnové návštěvy Švédska. ČSSD se kvůli podezření, že Topolánek jel před dvěma týdny do Innsbrucku soukromě lyžovat, chystá premiéra tvrdě interpelovat.

Porcování "medvěda" dnes začíná, hlásí titulek Hospodářských novin. Poslance rozpočtového výboru čeká perný den. Od rána budou vybírat z 1537 žádostí obcí, škol, sportovních klubů, ale i několika farářů či ministra Cyrila Svobody (KDU-ČSL) o příspěvek ze státního rozpočtu. Na "Porcování medvěda" jsou letos vyčleněny dvě miliardy.

Druhý muž ODS a pražský primátor Pavel Bém má podle Mladé fronty Dnes neobvykle výhodné bydlení. Hluboko pod cenou si pronajímá vilu se zahradou v pražských Vokovicích, která patří obchodníkovi s realitami a Bémovu kamarádovi z fotbalu Zbyňku Karešovi. Tento spoluvlastník firmy Michael Development, která v hlavním městě staví a prodává luxusní bytové komplexy, je přitom na rozhodování městských radních závislý.

Bém za pronájem vily platí 22 tisíc měsíčně, experti na obchody s realitami přitom tvrdí, že tržní cena je nejméně dvojnásobná. Primátor však tvrdí, že peníze, které za bydlení platí, jsou v tržní výši, a žádný střet zájmů proto nastat nemůže. Více se dočtete v Mladé frontě Dnes.

Proč zeleným trvá už sedm týdnů hledání nového ministra školství? ptají se Hospodářské noviny a rovnou si odpovídají: Protože ho vybírá předseda a první místopředseda a na rozdíl od jiných stran to u zelených neznamená, že by si měli rozumět.

Až doposud totiž Martin Bursík s Danou Kuchtovou nenašli společnou řeč. A zřejmě ji ani nenajdou na jednání vedení strany. Zatímco Bursík by raději v ministerském křesle viděl hlavně odborníka a případně i nestraníka, bývalá ministryně školství trvá na svém: měl by to být někdo ze zelených. Přitom už příští týden chce premiér Mirek Topolánek znát definitivně odpověď, připomínají Hospodářské noviny.

Vodárenské společnosti přicházejí v závěru roku s nepříznivou zprávou, píše ve svém titulním článku Mladá fronta Dnes. Účty za vodné a stočné budou příští rok výrazně vyšší, v průměru mezi pěti a deseti procenty. Pro čtyřčlennou domácnost s průměrnou spotřebou to znamená zdražení o zhruba sedm set korun.

Velká část peněz, které lidé zaplatí navíc za vodu, skončí ve státní kase: voda bude nově zatížena místo pěti procenty devítiprocentní daní. Kromě toho vodárny zdražení vysvětlují dražší elektřinou či chemikáliemi na úpravu vody. A také tím, že lidé spotřebují vody čím dál méně. Vysoké pevné náklady se tak "rozpustí" do menšího množství vody než dříve, vysvětluje Mladá fronta Dnes.

Milionům lidí cestujících leteckou dopravou svitla naděje, že si budou moci na palubu brát pití a jídlo jako dřív. Lidové noviny přinášejí informaci o tom, že Letiště Praha začne příští týden testovat zařízení, které umí odhalit obsah lahví, které si lidé přinášejí k odbavení. Detektor upozorní například na to, že nápoj, který vypadá jako kola, je ve skutečnosti nebezpečná kyselina. Pokud se přístroj s názvem Emili 1 osvědčí, mohl by pomoci ke zrušení současných omezení.

Marie Matúšů, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme