Deníky se opět věnují kauze Čunek

Stránky novin - a nejen ty titulní - plní případ Jiřího Čunka. Z reportáže, kterou odvysílala Česká televize, vyplývá, že v době, kdy pobíral státní sociální podporu, zároveň do bank ukládal miliony korun. Zachraňte, prosím, Jiřího Čunka! takový titulek dal svému příspěvku v Mladé frontě Dnes Janek Kroupa. Podle něj skutečně hrozí, že by Jíří Čunek mohl z vlády a z vrcholné politiky odejít. Když se tak stane, už se podle Kroupy nikdy nedozvíme odpovědi na otázky, které jsou podstatnější než pobírání sociálních dávek - a sice:

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

"Kde vzal vsetínský zastupitel tři a půl miliónu korun? Proč peníze rozdělil na menší částky a pak je na "ztracenou" občanku vložil na tři různé účty? Je dokonce tak důsledný, že peníze vkládá i na účet své tchýně" připomíná Janek Kroupa v Mladé frontě Dnes a táže se dál: Co se s penězi dělo poté?

"Postup Jiřího Čunka nápadně připomíná pradomácí tiskní špinavých peněz. Poctivě vydřené korunky podle všeho Čunek nezdanil. Kdyby ano, těžko by mohl pobírat státní dávky" dodává Janek Kroupa v Mladé frontě Dnes a připojuje ještě jeden postřeh:

"Zvrácenou argumentací, že v době, kdy mu do náručí spadlo tři a půl miliónu, nebyl v politice, se nelze nechat uspokojit. Krást se totiž nesmí ani v civilním životě. Ale to by měl Jiří Čunek vědět" domnívá se Janek Kroupa v Mladé frontě Dnes.

Petr Uhl se v Právu dívá na kauzu Jiřího Čunka z jiné perspektivy. Státní orgány podle něj trvale maří průchod spravedlnosti jiného ústavního orgánu - soudu. Už měsíce totiž brání projednání závažného obvinění Jiřího Čunka před soudem, i když je podloženo důkazy. Místo toho hledají, kdo "to vynesl", myslí si Petr Uhl a pokračuje:

"V zoufalé snaze zapřít svou minulost podal Čunek trestní oznámení na reportéry České televize. Ta ale není orgánem veřejné správy a jejím pracovníkům neukládá právní předpis mlčenlivost. Proto je za zveřejňování údajů o Čunkovi nelze stíhat" upozorňuje v Právu Petr Uhl. Média podle něj neporušila trestní zákon, nýbrž jednají v souladu s platným právem a s ústavním pořádkem.

Tomáš Němeček se v Hospodářských novinách na kauzu dívá z hlediska celé KDU-ČSL. Jiří Čunek se podle něj stal "nejhorším předsedou", jakého kdy strana po roce 1989 měla. Vývoj ve straně teď podle Němečka bude jednodušší a méně dramatičtější, než to vypadá. KDU-ČSL nebude riskovat pád vlády a nejistotu. Po výměně předsedy bude věnovat nějaký čas sama sobě, myslí si Tomáš Němeček v Hospodářských novinách.

Takže, kdo po Čunkovi? ptá se. Po barvitém samorostovi Čunkovi je podle Němečka poptávka po kompetentní, nikoli nutně charismatické, osobě, která otřesenou stranu zklidní. Takovým dočasným šéfem by podle komentáře Hospodářských novin mohl být pardubický náměstek hejtmana Roman Línek nebo jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme