Deníky se zabývají změnami ve zdravotnictví od roku 2009

Téměř všechny noviny se na titulní straně věnují plánovaným změnám ve zdravotnictví, které představil ministr Tomáš Julínek a které - pokud vše půjde hladce - by měly začít platit od roku 2009. Hospodářské noviny reformu označují za revoluci ve zdravotnictví, Lidové noviny píšou, že "zavedení poplatků byl bič, teď přichází i slíbený cukr". Ministr totiž podle listu všem slibuje změny k lepšímu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Tři navrhované zákony se týkají oblasti zdravotní péče, tři zdravotního pojištění a jeden rozvoje vědy a vzniku nového typu univerzitních nemocnic. Pacienti si budou moct připlatit za péči a materiál, který zdravotní pojišťovny nehradí - dosud musel v takovém případě hradit celý zákrok. Vedle klasických pojistných smluv by mělo začít existovat pojištění na míru a měla by být také posílena práva pacientů, včetně zajištění jejich vymahatelnosti, uvádějí Lidové noviny.

Přimíchávání biopaliv do benzínu, které má začít už v lednu, se zřejmě pozdrží. Jak píšou Hospodářské noviny, od ledna vypukne v souvislosti s touto povinností zákonodárný chaos. Poslanci sice v úterý poslali do druhého čtení návrh novely zákona o spotřební dani, Sněmovna a Senát ale podle listu nestihne tato pravidla schválit. Petrolejáři by ale přesto měli s přimícháváním lihu od ledna začít. Nařizuje jim to mimo jiné zákon o ochraně ovzduší.

Firmy, jako Česká rafinérská s majoritním podílem Unipetrolu nebo státní distributor Čepro mají už technologie připravené, postrádají však jasná pravidla pro účtování, vykazování a daňovou bilanci. Hospodářské noviny dodávají, že úřady zatím žádné kroky k řešení problému neplánují. Ministerstvo financí v možném zpoždění platnosti zákona nevidí problém.

Vyšetřovatelé z protikorupční policie navrhli obžalovat zlínského podnikatele Romana Vaškůje, největšího zastánce předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka v jeho údajné korupční aféře. Informuje o tom deník Právo. Přerovský žalobce Miroslav Stoklásek listu řekl, že policie Vaškůje viní z podplácení, nadržování a z přípravy ke křivému obvinění.

Vaškůj se podle policistů snažil spolu s dalším podnikatelem Petrem Šmiřákem uplatit hlavní svědkyni v Čunkově kauze Marcelu Urbanovou. Oba muži prý po Urbanové požadovali, aby změnila svou výpověď týkající se údajného uplácení Jiřího Čunka. Nyní jim hrozí až 8 let vězení. Rozhodnutí, zda státní zástupce Stoklásek podá nebo nepodá na Vaškůje a jeho komplice obžalobu, se dá očekávat v první polovině prosince, doplňuje Právo.

Nejzadluženějším oborem ekonomiky v Česku je stavebnictví. Vyplývá to z průzkumu, který pro Hospodářské noviny vypracovala Hospodářská komora. Mezi "notorické dlužníky" podle něho patří třetina stavebních firem v Česku. A příčiny? Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky je dlouhodobé nesplácení ve stavebnictví dáno historicky - v tomto oboru probíhá mnoho zakázek a placení funguje v dlouhém řetězci. Stavebnictví je také obor velmi náročný na kapitál.

Na opačném konci žebříčku se umístily služby. Podle průzkumu přední evropské firmy v oblasti řízení úvěrů Intrum Justitia, se české podniky v platbách opožďují v průměru o 25 dní, v Německu je to o deset dní méně. U českých dlužníků je navíc poměrně velké riziko, že nezaplatí vůbec, pokračují Hospodářské noviny. Podle Intrum Justitia je u domácích firem pravděpodobnost nezaplacení 3,5 procenta, v sousedním Polsku jsou to tři procenta a například ve Finsku pouhých sedm desetin procenta.

Marián Vojtek, Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme