Deníky se zajímají o nového šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka

Celostátní deníky se vracejí k víkendovému mimořádnému sjezdu KDU-ČSL v Brně, na kterém byl předsedou strany zvolen Jiří Čunek. Právo konstatuje, že křesťanští demokraté mají nové šaty, Hospodářské noviny hodnotí, že lidovci sáhli po rázném šerifovi. Mladá fronta Dnes zjistila, že klíčový svědek proti zaměstnancům Nomury bral peníze od ČSOB. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká podle Lidových novin kritizovala podřízené za vztah k policii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Lidovci mají nové šaty, konstatuje Právo. Spolu s ostatními deníky se shoduje v tom, že zvolení vsetínského senátora Jiřího Čunka předsedou KDU-ČSL bylo snad jedinou možností, jak zastavit pád lidovců.

Ti podle Hospodářských novin opět potvrdili, že umějí naslouchat znamením doby a v době rozmazávání ideologické hranice mezi pravicí a levicí a únavy z okoukaných politiků sáhli po praktickém a rázném vsetínském šerifovi.

Horší ale je, že dohromady o něm nikdo nic neví. Právo se domnívá, že i když všichni lidovecké nové šaty chválí, jediným, kdo o nich řekl nahlas pravdu, byla náměstkyně olomouckého hejtmana Jitka Chalánková.

Na sobotním sjezdu, nedbaje na projevy nespokojenosti v publiku, řekla, co všichni věděli, ale co nemělo vůbec zaznít: nový lidovecký předseda je znám jedině tím, že vyhnal Romy.

Hospodářské noviny připomínají, že vysoká politika se dělá ve Sněmovně a vládě. Proto nestačí být v Senátu a ve stranické centrále. Kdyby se Čunek příliš pokoušel velet poslancům, staří mazáci - Miroslav Kalousek a Jan Kasal - mu dají pocítit, kdo je v dolní parlamentní komoře pánem.

Je dost dobře možné, uvažují dále Hospodářské noviny, že už za pár dnů bude Čunek ministrem. Pak pozná, že některé problémy se prostě vyříznout nedají. Dokonce ani v noci vyvézt do sousedního kraje.

Jak zjistila Mladá fronta Dnes, klíčový svědek proti zaměstnancům japonské společnosti Nomura v jednom z případů souvisejícím s krachem Investiční a poštovní banky, kauze České pivo, bývalý právník IPB Irwin Schwartz, dostával peníze od nového vlastníka zkrachovalé IPB, Československé obchodní banky. To podle deníku může jeho výpověď zpochybnit.

Právě na základě Schwartzova písemného svědectví, které do spisu dodala advokátka ČSOB Hana Marvanová, se v roce 2005 začalo usínající vyšetřování kauzy České pivo znovu hýbat, vysvětluje list. Ale v té samé době Schwartz dělal obchody právě s ČSOB. Policie teď čeká na právní pomoc z Kanady, aby ho mohla vyslechnout, uzavírá Mladá fronta Dnes. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká minulý týden ostře kritizovala státní zástupce za to, že jsou často "ve vleku" policistů, ačkoli by měli být garantem přípravného řízení. Všímají si toho dnešní Lidové noviny.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká minulý týden ostře kritizovala státní zástupce za to, že jsou často "ve vleku" policistů, ačkoli by měli být garantem přípravného řízení. Všímají si toho dnešní Lidové noviny.

Podle nich Vesecká státní zástupce plísnila při pracovní poradě. Důvodů stavu, který se jí nelíbí, může být podle deníku několik - například to, že státní zástupci často sami vzešli z policie a používají stejné metody práce.

Jak listu řekl nejmenovaný bývalý vysoký úředník ministerstva spravedlnosti, mívají kamarádské vztahy, kvůli kterým neslouží jako hlídači regulérnosti trestního řízení. Podle něj jsou státní zástupci také pod silným tlakem. "Policie je může skandalizovat, třeba zveřejněním informace, že maří vyšetřování důležité kauzy," tvrdí zdroj Lidových novin.

Petr Zelenka, který zavraždil osm pacientů havlíčkobrodské nemocnice tím, že jim dal lék heparin, podle advokáta tvrdí, že heparin nepodal nikomu v jihlavské nemocnici, kde také působil, píše to Mladá fronta Dnes. Advokátovi měl Zelenka svěřit, že tam ho to ani nenapadlo, protože v Jihlavě byli chodící a mluvící pacienti.

Právo zase zjistilo, že dnes by měla být zbavena mlčenlivosti advokátka Marie Cupalová, která pro nemocnici sepisovala trestní oznámení související s úmrtím pacientů. Kdyby byla zbavena mlčenlivosti, mohla by vysvětlit okolnosti jeho vzniku. Policie tvrdí, že průtahy při objasňování vražd způsobila právě malá konkrétnost trestního oznámení nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme