Denně až 120 pacientů a polní podmínky. Brněnští medici jezdí ošetřovat uprchlíky v Řecku

Z Řecka se vrátila první čtyřčlenná skupina mediků z brněnské Masarykovy univerzity, kteří týden pomáhali v uprchlickém táboře v Aténách v polní nemocnici. „Byla to zkušenost výjimečná, obzvláštně pro mediky, kteří ještě nejsou lékaři,“ popsala Českému rozhlasu studentka pátého ročníku všeobecného lékařství Martina Žižlavská. V rámci projektu, na němž Masarykova univerzita spolupracuje s Diecézní charitou Brno, by takto měli z České republiky na jih Evropy postupně mířit i další medici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor v Aténách

Uprchlický tábor v Aténách | Zdroj: Reuters

„Viděli jsme tam pneumonie u dětí, horečky, chřipky a podobně. Byla tam epidemie neštovic, chodili s různými dermatologickými problémy,“ vylíčila Martina Žižlavská.

Medici byli v části tábora, který je vyhrazený pro Afghánce. Běženců tam žila asi tisícovka. Čtveřice brněnských studentů denně ošetřila zhruba 120 pacientů. V improvizovaných ordinacích strávili medici pět hodin denně – střídali se s řeckými kolegy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o českých medicích, kteří pomáhají v uprchlickém táboře v Řecku, natočela redaktorka Marie Veselá

„Jeden tam byl vlastně nastálo a jinak se tam střídali různí lékaři. Byli vesměs opravdu velmi ochotní,“ popsala.

Při ošetřování se ovšem musela skupina vypořádat s omezenými podmínkami. „Ani řecké zdravotnictví jako takové nefunguje ideálně, protože Řecko je už dlouhodobě v krizi, tak ty možnosti, které měli, byly poměrně omezené. Měli jsme strašně malou šanci někoho z té polní nemocnice dostat třeba k nějakému odborníkovi, kterého by potřebovali,“ uvedla studentka.

Problém byl i s jinak běžnými vyšetřovacími metodami, ty podle Martiny Žižlavské nebyly dostupné. „Žádný odběr krve, žádné CRP, žádné vyšetření k dispozici. To znamená, že jsme se museli řídit úplně jinými postupy, než je běžné,“ dodala.

Dalším problém bylo vůbec získat od pacienta základní informace – v táboře se mluvilo jazykem farsí. „Překladatel, co tam byl, to byl nejdůležitější člověk. Když jich tam bylo málo, tak nastal chaos a bylo velmi těžké si s těmi lidmi vůbec nějak poradit,“ řekla.

K zdravotnickým pracovníkům však podle ní měli obyvatelé tábora naprostou pokoru. „Vůbec tam nedocházelo k žádným potížím, naopak třeba ve srovnání s českými pacienty byli velmi trpěliví. Bylo vidět, že jsou zvyklí strpět ledasco,“ přiblížila.

Problém prý necítila ani jako žena, která bývá v muslimském světě oproti mužům často „upozaděná“. „I ke mně jako k ženě se chovali vlastně stejně jako k mužům, podali nám někteří ruku a podobně,“ popsala studentka.

Na jih Evropy by do září měla dorazit skupina dalších dvaceti studentů. Budou pomáhat buď v uprchlických táborech, nebo v detenčních centrech.

Na projektu spolupracují Masarykova univerzita a Diecézní charita Brno. Ta s každou skupinou zároveň posílá i humanitární pomoc. „Doručujeme už pravidelně zásilky humanitární pomoci. Tento krát to bude už třetí kamion,“ uvedla Diana Kosinová z brněnské charity.

Charita má podle ní na jižní Moravě už dlouholeté zkušenosti s cizinci či uprchlíky, které využívá i při současné migrační vlně.

„Jižní Morava byla takovou bránou pro uprchlíky v České republice, takže jsem začínali pomáhat na břeclavském nádraží, nicméně postupem času jsme zjistili, že smysluplnější bude pomáhat na balkánské cestě, takže jsme začínali v Maďarsku, postupně v Chorvatsku, Srbsku v Makedonii a teď, když se hranice zavřely, tak je to v Řecku, kde zůstává asi 100 tisíc lidí,“ doplnila Kosinová.

Od začátku roku brněnská charita do Řecka přivezla už 17 tun materiální pomoci.

ČRo, Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme