Dermatologové varují před nerozumným opalováním

Česká republika se připojuje k zemím, které bojují proti rakovině kůže. Dermatologové zřídili speciální informační linku s číslem 0844 111 135. Na ní se od dnešní deváté hodiny dozvíte všechny informace o opalování. Právě v těchto dnech je totiž lidská pleť nejvíc citlivá vůči škodlivému záření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opalování | Foto: Peníze-cz

Předseda České dermatologické společnosti Karel Ettler upozorňuje, že kůže v těchto dnech reaguje na slunce jinak než v létě. "Je pravdou, že ke konci léta naše ochrana kůže je vyšší. My jsme sami prováděli měření této kpacity a vycházelo nám, že je zhruba dvojnásobná, čili přirozená ochrana na konci léta se rovná faktor 2, s tím by lidé určitě měli počítat."

Doktor Ettler Radiožurnálu vysvětlil, jak zvolit správný ochranný krém. "V letním období pro běžnou bílou kůži zhruba limitní doba je 10-15 minut do popálení, to znamená, jestliže plánujeme pobyt na sluníčku třeba 5 hodin, tak ten sunscreen by měl mít faktor nejméně 25."

Jarní opalování může totiž být nebezpečné. Lékaři varují hlavně před dlouhodobým pobytem na slunci. Naše kůže totiž není na sílu slunečních paprsků dostatečně připraveno. Ptalai jsme se proto, zda s aklimatizací nemohou pomoci solária. "Ano, jistě v rozumné míře to může pomoci, ale je třeba vědět, že UVA záření nenavodí tak vyoskou kapacitu fotoprotekce jako UVB."

Právě na principu UVA záření pracují všechna solária. Přestože se toto záření zdá být méně nebezpečné, odborníci se nemohou jednoznačně shodnout, zda solária způsobují rakovinu kůže nebo ne.

Že podobné akce význam mají, dokládá dnešní zušenost pardubické lékařky Olgy Rozinkové. Dopoledne k ní do ordinace přišel pacient bez objednání, aby si v rámci celoevropského projektu nechal zdarma vyšetřit mateřská znaménka. To mu možná zachránilo život: "Už jsem jeden zhoubný nádor odstraňovala. Sice nebyl z mateřských znamének, ale byl to z jinýho typu buněk také zhoubný nádor, a ten pán přišel v rámci Dne Melanomu. Takže si myslím, že když už nic jiného, tak tenhle pán se vyplatil."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme