Deset kauz zpravodajského webu: Pan Velkomožný, újma pro Hrad za omluvu i prohraný boj Michalákové

Obří dotační kauza na Ústecku a Karlovarsku, příběh prvního Čecha, který chtěl mezi bojovníky Islámského státu, nebo bratrský boj o milionové dědictví na pozadí táhnoucí se kauzy Rath. Zpravodajský web Českého rozhlasu přinášel exkluzivní informace o případech, které letos hýbaly Českem. Připomeňte si deset nejzajímavějších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauzy Zpravodajského webu Českého rozhlasu v roce 2016 | Foto: koláž Český rozhlas

Nová vlna dotační kauzy na severu smetla politické špičky

Policisté si po letech vyšetřování dotačních machinací na severu Čech přišli pro tamní politické a podnikatelské špičky: exhejtmanku Janu Vaňhovou, podnikatele Alexandra Nováka či Daniela Ježka. Stalo se tak díky rozhodnutí někdejšího šéfa dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze spolupracovat s vyšetřovateli. Zpravodajský web Českého rozhlasu přinášel exkluzivní informace z vyšetřování - dotace na severu podle policie řídil "Kapitán" Novák a "Pan Velkomožný" Ježek. Kušnierz také u výslechu uvedl, že nezákonné rozdělování peněz probíhalo na základě stranického klíče.

O dotačních miliardách na severu rozhodovali Novák s Ježkem. Oslovovali je Kapitán a Pan velkomožný, píše policie

Obviněný Kušnierz v kauze ROP ukázal na politické strany | Foto: koláž Český rozhlas

Druhá kauza Peršana Zadeha

Jako první Zpravodajský web Českého rozhlasu přinesl detaily nové kauzy Shahrama Abdullaha Zadeha. Miliardáře obžalovaného z miliardových daňových úniků na začátku prosince opět zadržela policie a opět putoval do vazby. Podle detektivů se totiž snažil pomocí 30 tisíc eur a vydíráním ovlivnit svědky ve své kauze a znevěrohodnit vyšetřovatele.

Zadehovi lidé podle policie svědkovi nabídli 30 tisíc eur. Love dostane na ruku, psali si

První český džihádista

Zpravodajský web Českého rozhlasu sledoval případ prvního Čecha, který se chtěl připojit k bojovníkům Islámského státu. Jako první přinesl podrobnosti z cesty Jana S. obviněného z přípravy teroristického útoku. Popsal mladíkovy pohnutky, kvůli nimž se zkraje roku do Sýrie vypravil. A konečně, přinesl zprávu o obžalobě v kauze.

Počítal jsem s popravami lidí, vybíral bych je sám, vypověděl první Čech, který chtěl k IS

Prohraný boj Michalákové o děti

Eva Michaláková definitivně přišla o rodičovská práva ke dvěma synům. Informaci jako první přinesl Zpravodajský web Českého rozhlasu, který zjistil, že matka v Norsku neuspěla s odvoláním proti rozsudku, jenž ji práv zbavil.

Norský soud smetl odvolání Michalákové, řešit ho nebude. Česká matka ztrácí práva k oběma synům

Číst článek

Boj bratrů Rathů o miliony po otci

Letošní událostí číslo 1 v táhnoucí se kauze bývalého hejtmana je bezesporu navrácení jejího soudního jednání do bodu nula. Zpravodajský web Českého rozhlasu však informoval také o další linii úzce související s korupčním případem: boj Davida Ratha s bratrem Michalem o milionové dědictví po otci Ratmírovi. Zjistil, že bratři se přetahují o 20 milionů korun a dědictví mezi nimi způsobilo velký rozkol: Michal na Davida podal žalobu kvůli zanedbání péče o otce, David naopak kontroloval žalobou kvůli krádeži matčiných šperků.

Bratři Michal (vlevo) a David Rathovi (fotokoláž) | Foto: Filip Jandourek Radek Kedroň

Nová čísla: Rath se v dědictví přetahuje o 20 milionů a tajemné konto z Lamanšského průlivu

Újma za hradní omluvu

Poprask způsobila zpráva, že Kancelář prezidenta republiky se nemusí omlouvat za výrok prezidenta Miloše Zemana v kauze Peroutka. O tom, že Hrad nemusí respektovat pravomocný rozsudek, rozhodl Nejvyšší soud. Svůj verdikt zdůvodnil tím, že kanceláři by v opačném případě hrozila závažná újma. O případu informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu jako první. Následně spočítal, že Nejvyšší soud o odložení omluvy rozhodl za 13 dnů.

Hrad se zatím nemusí omlouvat za Peroutku. Vznikla by mu tím závažná újma, rozhodl Nejvyšší soud

Číst článek

Lihovarníkův justiční tělocvik

Tak dlouho se vyhýbal návratu do vězení, až kvůli tomu soudem uznaný daňový podvodník Vladislav Jarošek opět skončil na lavici obžalovaných. Pozoruhodnou kličkovanou někdejšího zemanovce a vlivného jihomoravského lihovarníka sledoval Zpravodajský web Českého rozhlasu po celý rok. Jaroškovi se nakonec soud skutečně podařilo přesvědčit, že je vážně nemocný a za mříže nemůže. Před trestem kvůli vyhýbání se vězení ho zase uchránila těžko pochopitelná administrativní chyba.

Místo za mříže do vinných sklepů. Soud exzemanovci Jaroškovi potřetí přerušil trest

Vladislav Jarošek (vpravo) hostil prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Repro YouTube.com

Podezřelý plagiátor Vavera na plzeňských právech

Zpravodajský web Českého rozhlasu zjistil, že bývalý ředitel kabinetu náměstkyně ministra vnitra František Vavera, jemuž Policejní akademie kvůli plagiátorství odebrala magisterský i doktorský titul, šéfuje Katedře trestního práva Západočeské univerzity v Plzni. Rektor po zveřejnění informace rozhodl o pozastavení funkce Vaverovi. Původně přitom škola tvrdila, že ctí presumpci neviny a spojení s Vaverovým jménem jí nevadí.

Vedoucí katedry podezřelý z plagiátorství? Plzeňská práva Vaveru prošetří, zatím má pozastavenou funkci

Špatné zprávy pro osvobozenou majitelku growshopů

Dva soudy ji pravomocně osvobodily, majitelka growshopů Renata Zoubelová viněna ze šíření toxikomanie však na lavici obžalovaných usedne znova. Nejvyšší soud totiž vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, rozsudky zrušil a obvodní s městským soudem za ně tvrdě zkritizoval. O všech posunech informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu jako první.

Osvobození majitelky growshopů neplatí. Nejvyšší soud ho zrušil a případ vrátil na začátek

Martin Levický a Renata Zoubelová | Foto: printscreen Facebooku

Temná minulost únosce z garáže

Českem v létě hýbal případ Zdeňka Hryščenka, který měl do garáže unést dívku s chlapcem, které tam pak držel. Děti se pak jen díky své duchapřítomnosti a pátrání rodičů zdravé dostaly na svobodu. Zpravodajský web Českého rozhlasu hovořil s matkou Hryščenka a ponořil se do pátrání po mužově minulosti. Zjistil, že se již v minulosti pokusil unést dvě dívky, kvůli čemuž ho dokonce soud potrestal a kontaktoval, že je vysoce společensky nebezpečný. Přes to mohl únos letos zopakovat.

Vysoce společensky nebezpečný, napsal už před 12 lety soud o 'únosci dětí z garáže'

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme