Deset tisíc dětí dostane jídlo zdarma. Projekt Obědy do škol funguje už třetím rokem

Deset tisíc dětí ze sociálně slabých rodin bude moct jíst od září ve školách zdarma. Projekt Obědy do škol pokračuje třetím rokem. Stojí za ním organizace Women for Women a ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho cílem je zajistit dětem z nemajetných rodin školní oběd.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci na obědě, školní oběd, oběd ve škole, děti obědvající ve škole (ilustrační foto) | Foto: U.S. Department of Agriculture | Zdroj: Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Pro někoho pár stovek, pro někoho částka, kterou nemůže zaplatit. Řeč je o školním obědě, který někteří rodiče svým dětem platit nezvládnou.

Právě pro ně je tu projekt Obědy do škol, na kterém spolupracuje ministerstvo práce a sociálních věcí s organizací Women for Women. Díky nim se bude moct od září stravovat ve škole nebo školce už 10 tisíc dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deset tisíc dětí dostane jídlo zdarma. Projekt Obědy do škol funguje už třetím rokem. Podrobnosti zjišťovala Tereza Chlubná

Do projektu se od září nově zapojí i Královéhradecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Plzeňský kraj. Školy a školky z kraje Libereckého, Jihomoravského, z Vysočiny a také z Prahy už v něm jsou.

Obědy jsou podle ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD pro děti velmi důležité nejen ze zdravotního hlediska.

„Nezajímá mě, proč rodina obědy neplatí. Pro mě je velmi důležité, aby to dítě ve škole ten oběd mělo. Neznamená to pro něj jen to, že se nají, pro ně to znamená, že není vyčleněno z kolektivu, že je mnohem více v pohodě a že se třeba do školy víc těší. A když se těší do školy, tak o to lepší může mít prospěch," popisuje Marksová.

Na počtu dětí v rodině nezáleží

Ministerstvo dává peníze na obědy dětí, jejichž rodiče pobírají delší dobu dávky v hmotné nouzi. Na počtu dětí v rodině nezáleží. Pokud rodiče na dávky těsně nedosáhnou, ale jsou také v tíživé situaci, pomáhá jim organizace Women for Women. Ta stála u zrodu celého projektu Obědy do škol.

Neochucené mléko dostanou žáci ve školách zadarmo. Stát zaplatí 670 milionů korun

Číst článek

„Pokrýváme to od letošního roku těm, kdo nedosáhnou na dávky v hmotné nouzi a jsou v krizové situaci. Pokud máte tři děti a musíte zaplatit tři obědy, což je 1500 korun, a nájmy jsou hodně vysoké, tak lidé už nemohou obědy zaplatit," vysvětluje ředitelka organizace Women for Women Ivana Tykač.

Podnět k tomu, aby dítě dostávalo zdarma obědy, dávají podle ní často sami učitelé, družinářky nebo i ředitelé a ředitelky základních nebo mateřských škol.

Výše pomoci pro jednotlivé kraje závisí na tom, kolik škol se v dané oblasti do projektu zapojí. Školy pak s kraji uzavírají smlouvu o partnerství, díky které dostanou peníze na zaplacení školních obědů. Podrobnosti o projektu se lidé dozví na internetových stránkách obedyprodeti.cz.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme