Deseti tisícům kamionů hrozí zákaz vjezdu na zpoplatněné silnice

Až deseti tisícům kamionů hrozí, že nebudou moci od dubna jezdit po zpoplatněných úsecích dálnic a rychlostních silnic. Uvedl to dnes mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník. Podle něj jde o vozy dopravců, kteří dosud nevyměnili předběžnou dohodu o následné platbě mýtného za smlouvu definitivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kamion | Foto: Marián Vojtek

"Ten úkon, který byl dočasný, se přemění na stálý," řekl Šimoník s tím, že dopravci byli o změně dobře informováni.

Pokud novou smlouvu neuzavřou, Kapsch jim zablokuje palubní jednotku. Bez té je legální jízda na dálnicích a rychlostních silnicích nemožná a dopravci hrozí ve správním řízení až půlmilionová pokuta.

Jak Radiožurnálu řekl Miroslav Doležel z jedné z dopravních společností, uzavření definitivní smlouvy je jen formalita. "Smysl toho úkonu je mi utajen, protože formuláře jsou naprosto stejné, jako byly před rozjetím systému, není tam žádná změna, nikdo nic po nás nechce a naopak spíš firma Kapsch a provider nejsou schopni vysvětlit naše dotazy," uvedl Doležel.

V mýtném systému je nyní registrováno zhruba 150.000 kamionů, ze kterých 90.000 platí mýtné předem, tzv. PrePay. Zbylých 60.000 kamionů je registrováno k dodatečné platbě mýtného, takzvané PostPay, drtivá většina z nich k ní využívá tankovacích karet.

Mýtné jsou v ČR povinna platit vozidla o hmotnosti 12 tun a více. Prozatím pouze na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Od spuštění systému 1. ledna do 18. března zaplatili dopravci na mýtném přes 1,2 miliardy. Ve stejném období zjistili celníci skoro 6400 porušení předpisů o mýtném a uložili pokuty za téměř devět milionů korun.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme