Desetitisíce odborářů odmítly vládní reformy
K zastavení vládní reformy veřejných financí vyzvaly vládu desetitisíce odborářů. Na demonstraci na pražském Václavském náměstí požadovali přijetí promyšlené a spravedlivé reformy, na kterou nedoplatí lidé s nízkými příjmy, rodiny s dětmi a důchodci.
Zástupci 50 odborových svazů z celé republiky se dopoledne sešli před Domem odborových svazů na Žižkově. "Máme to varování pro pana Topolánka a pana Kalouska, aby odstoupili od připravované reformy, nebo škrtformy, na kterou doplatí obyvatelé s nejnižšími příjmy," řekl Radiožurnálu jeden z účastníků protestu, který na demonstraci přijel z Třebíče. "Co dál? Tak uvidíme. Buď dovezeme hnůj do Prahy, popřípadě vyhlásíme generální stávku, aby vláda padla."
Pestrobarevný průvod odborářů v bílých čepičkách, s vlaječkami odborových svazů a transparenty se pak přesunul do horní části Václavského náměstí. Z podia pod sochou svatého Václava k bojovně naladěnému davu promluvil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
Jeho kritická slova na adresu reformy demonstranti často přerušovali povzbuzujícími výkřiky. Stejně tak výzvu veřejnosti a politikům nazvanou Zastavme škrtformu!, kterou předložil demonstrantům předseda kováků Josef Středula. "Odmítáme, aby reforma nejvíce ohrožovala zaměstnance s nízkými a průměrnými výdělky, rodiny s dětmi a důchodce. Odmítáme reformu, kde bohatí budou ještě více bohatnout a chudí budou ještě více chudnout!"
Nespokojené odboráře pak zchladil prudký déšť, který se spustil na Václavské náměstí jen pár minut poté, co Milan Štěch poděkoval všem, že přišli. "Pouze vláda, která je hluchá a hloupá, by takovému shromáždění nenaslouchala. Pokud ovšem vláda bude říkat, že ho neviděla, nebo to bude bagatelizovat, nese taky na svých bedrech důsledky, které z toho mohou být," varoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů.
Vláda dnešní výzvy odborářů na zastavení reformy veřejných financí nevyslyší. Jak Radiožurnálu řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), každý má právo vyslovit souhlas nebo nesouhlas s tím, co se děje. Na druhé straně, odboráři podle jeho slov odmítají jakékoliv změny.
"Odmítají vůbec připustit, že tato země potřebuje reformy, že této zemi se může stát, že se veřejné finance vymknou naprosto z kontroly, pokud nebude provedeno několik důležitých opatření, které vláda navrhuje. To je pštrosí politika, a tu vláda rozhodně nehodlá sdílet," uvedl Nečas.