Desetitisíce poutníků se sjíždějí na Dny dobré vůle na Velehrad

Významné poutní místo Velehrad je ode dneška dějištěm desátého ročníku cyrilometodějských slavností - jedné z největších církevních událostí u nás. Sobotního programu Dnů lidí dobré vůle se zúčastní například předseda ODS Mirek Topolánek a také manželka prezidenta Livia Klausová. Akce vyvrcholí v neděli slavnostní mší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velehradská bazilika

Velehradská bazilika | Foto: Římskokatolická farnost Velehrad

Dny lidí dobré vůle oslavují příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a provází je i řada doprovodných akcí. Například soutěž ve fotbalových dovednostech pod dohledem Antonína Panenky, setkání vozíčkářů, ekoaktivity a také výstavy. Jednu z nich zmínil hlavní organizátor Josef Kořenek:

"Zajímavá bude v letošním roce výstava a premiéra činností vězeňských kaplanů. My spolupracujeme dlouhodobě s vězeňskou duchovní péčí a s jejich kaplany, kteří tam pravidelně jezdí, a vystavujeme tam buď práce uvězněných, nebo například minule tam byl Jindřich Štreit a jeho série fotografií z věznice. V letošním roce oni připravují právě činnost z jednotlivých věznic, z těch, které mají zájem se prezentovat. Tak to si myslím, že je taková netradiční zajímavá výstava, se kterou se nemůžeme setkat v žádné jiné výstavní síni."

Odpoledne začne přepisování bible, kterým už několik let vzniká Velehradský rukopis.

Římskokatolická farnost a Velehrad na internetových stránkách připomínají, že vznik tradice velehradských poutí má kořeny v období sílícího národního obrození. Poté, co přestal být areál velehradského kláštera životním prostorem uzavřené mnišské komunity, začaly Velehrad navštěvovat tisíce poutníků. Důvodem byla tradice, která učinila Velehrad nositelem cyrilometodějského odkazu.

Do historie se mimořádným způsobem zapsaly oslavy v roce 1863, 1885 a v roce 1985. Z poslední zmíněné poutě se komunistický režim pokusil udělat mírovou manifestaci. Vyzněla však jako gesto nenásilného, ale velmi výmluvného politického protestu.

V atmosféře nově nabyté svobody se k poutníkům v dubnu roku 1990 připojil i papež Jan Pavel II. Od roku 2000 se stal součástí cyrilometodějských oslav také Koncert lidí dobré vůle.

Vnímáte červencové státní svátky jako připomínku důležitých okamžiků v naší historii? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Sedláček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme