Desetitisíce poutníků si připomněly příchod Cyrila a Metoděje do českých zemí

Bohoslužba završila tradiční Dny lidí dobré vůle na Velehradě - největší akci v České republice u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Poutní mši sloužil kardinál Miloslav Vlk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velehrad | Foto: obec Velehrad

Pražský arcibiskup Dominik Duka připomněl nejenom příchod obou bratří na Moravu, ale především zdůraznil, že Velehrad vždycky lákal lidi toužící po svobodě, zejména před 20 lety. Řekl, že dnes ji vnímáme jinak a cítíme, že s ní není něco v pořádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

ŠSlezáková _ Velehrad - Duka.mp3

Podle Duky vznikly hranice, na nichž se naše osobní svobody dotýkají. Každý ji chce ještě více, proto vznikají mnohé spory. Svoboda je ale podle jeho slov hodnota, kterou takto dělit nelze.

"Vítám vás, velehradské poutníky, v této první slovanské katedrále pod širou oblohou, v katedrále, která vždy dýchala touhou po svobodě, která je nedělitelná. Dnes po 20 letech od první papežské velehradské pouti si uvědomujeme, že kde není svoboda víry, tam není ani politická, ani kulturní, ani ekonomická svoboda. " řekl před věřícími Duka, který se na Moravě poprvé představil v nové roli.

Věra Hotařová, Šárka Slezáková, Lukáš Vincourek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme