Desítky bytů v Děčíně jsou bez vody, majitel neuzavřel smlouvu

Jedenapadesát domácností v Děčíně se dnes ocitlo bez vody. Neteče v osmi domech, které vlastní místní podnikatel Jan David Horsky. Vodu zastavily Severočeské vodovody a kanalizace proto, že majitel neuzavřel smlouvu o dodávkách. Tvrdí totiž, že mu lidé neplatili nájem. Děčínská radnice zatím bude zásobovat postižené obyvatele cisternami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umyvadlo

umyvadlo | Foto: Archiv ČRo

Lidé se nemohou osprchovat, vařit, mýt okna. Řada domácností si již stěžovala na radnici. Pomoci však obyvatelům objektů může jen jejich vlastník. S vodárnami však Horsky odmítl spolupracovat a nájemníky dostal do nepříjemné situace. "Nepomohla ani hrozba zastavení přívodu vody, proto jsme v 10:00 domy odpojili," řekla mluvčí voráden Iveta Kardianová.

Bezradná je i Miroslava Šebestová v jednom z domů v Zámecké ulici. "Když se má teď před Vánocema uklízet, tak je to od něj nehoráznost. On s námi jedná opravdu hrozně," stěžuje si starší obyvatelka. Někteří nájemníci předpokládali, že jim Horsky vodu odpojí, a tak se dopředu připravili. "Já jsem si napustila vodu do vany. Je mi 74 roků a tohle je moje klidné stáří," konstatovala další nájemnice ze Zámecké ulice Marie Brtínská.

Pokud by vodárny dodávaly nadále vodu bez smlouvy, mohly by dostat pokutu. Povinnost uzavřít smlouvu mezi dodavatelem vody a majitelem objektů totiž ukládá dva roky starý zákon. Všechny smlouvy měly být uzavřeny do konce loňského roku. "Pokoušeli jsme se rok a půl o uzavření smluvního vztahu na dodávku pitné vody a vypouštění odpadních vod, ale majitel to odmítá," uvedla Kardianová.

Právní zástupkyně Horskeho Martina Blahoušová uvedla, že odpojením se chce majitel domoci dluhů. Lidé podle ní dluží na nájemném pět milionů korun. "Dokud nebudeme mít jistotu, že obyvatelé budou splácet dluhy, smlouvu s vodárnami nepodepíšeme," řekla Blahoušová novinářům. Bez vody ale jsou i lidé, kteří Horskemu nic nedluží.

Horsky nespolupracuje ani s děčínskou radnicí. Ta zatím zajistila alespoň provizorní dodávky. "Bude zajištěna náhradní dodávka pitné vody formou cisteren," potvrzuje starosta Vladislav Raška. Nosit vodu z přistavěné cisterny bude ale pro starší a většinou nemocné obyvatele domů obtížné. Starosta nájemníkům radí, aby se obrátili na soud s žalobou na majitele objektů. Soud by mohl o předběžném opatření rozhodnout do osmi dnů od podání návrhu.

Na středu svolala radnice jednání s mluvčími postižených objektů. Podnikatel Horsky se ale podle starosty plánované schůzky nejspíš nezúčastní. "Mám pocit, že máme problém už s tím základním, to jest doručovat mu písemnosti v jakémkoliv směru. Pochybuji, že v tomto případě bude přítomen na jednání, a i kdyby byl, tak pochybuji, že bude přítomen se snahou problém řešit," obává se Raška.

Horsky vlastní nemovitosti také v Ústí nad Labem, Praze nebo Bratislavě. V Děčíně trvají jeho spory s nájemníky již několik let. Místní radnice nemá s podnikatelem dobré zkušenosti. Podle radních se Horsky o některé své nájemní domy řádně nestará.

Podobnou situaci řešili v Děčíně už v srpnu. Severočeské vodovody a kanalizace odpojily vodu v několika soukromých domech kvůli dluhům. Jejich majitelé tehdy vybírali od nájemníků zálohy na vodné a stočné, ale v některých případech si je nechávali a vodárnám neplatili. Poté, co společnost po několika výzvách vodu odpojila, nájemníci raději uhradili dluh ze svého.

Markéta Kaclová, Josef Suk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme