Desítky českých rodin a cizinců společně obědvaly. Projekt má odstranit předsudky

Stovky rodin z osmi zemí Evropy dnes zažily netradiční oběd. U prostřeného stolu se totiž sešli místní s imigranty. Projekt Rodina odvedle se letos konal už poosmé, má bourat stereotypy a předsudky vůči cizincům. Obě strany při společném obědě poznávají jinou kulturu. Například česká rodina ze Zbraslavi hostila migranty z Vietnamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina odvedle 2012 | Foto: Slovo 21

Stůl prostřený do zelené a černé. Šedé skleněné nádobí. Anna Krátká u plotny stála už v šest hodin ráno. Bála se, že nestihne nic uvařit. Oběd měla nakonec hotový už v deset.

„Ta myšlenka mi přišla zajímavá, protože sama jsem nějakou dobu žila v zahraničí a vím, že to tam ti cizinci nemají vždy jednoduché. Myslím si, že stejně nejednoduché to mají i cizinci u nás, tak jsme si říkali, že bychom jim alespoň jedno odpoledne mohli zpříjemnit,“ říká Anna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu vietnamské rodiny na Zbraslavi sledovala Klára Bílá

„Na návštěvu k nám přijde vietnamská rodina. Určitě by to měla být maminka a dvě děti. Připravila jsme pro ně masový vývar, rajskou a štrúdl.“

Anna i její manžel jsou v projektu poprvé. „Je možné, že se třeba děti mohou vídat. Nebo už jenom proto, že ten chlapec jde příští rok do školy, tak si myslí, že se třeba bude cítit o kousek lépe,“ vysvětluje Anna.

„Každý cizinec to tady nemusí mít úplně lehké, takže i kdybychom někomu zpříjemnili jen jedno odpoledne, i to je docela pěkné a může to někomu pomoci tady zase o něco radostněji žít,“ dodává její manžel.

Přehrát

00:00 / 00:00

U společného oběda mongolské a české rodiny v Pardubicích natáčela Drahomíra Bačkorová

Bílý pes mezitím lítá po předsíni, žačka druhé třídy Julie připravuje dárky pro návštěvu.

„Těším se hodně. Ve třídě máme jednu Ukrajinku, Lily, a jednoho Rusa, Davida,“ vypráví Julie.

Přesně načas vchází tříčlenná vietnamská rodina do bytu. Za zvuku národních písní. Vietnamských.

A děti najednou najezené a spokojené zmizí každý ve svém koutku. Anně se po vydařeném obědě ulevilo. I proto, že Vietnamce Hance chutnalo. A možná právě tak může začít nové přátelství.

Klára Bílá, pir, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme