Desítky domácností bez elektřiny a kulový blesk na Kroměřížsku. Lidé se vzpamatovávají z bouře derecho

Českem se přehnaly silné bouře zvané derecho. Doprovázel je vítr, který poničil desítky domů. Desítky domácností na východě Čech jsou stále po silných bouřkách bez elektřiny. Největší problémy jsou podle energetiků na Náchodsku a Trutnovsku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Východ Čech se vzpamatovává ze silných bouřek. Nejhorší je situace v Bohuslavicích na Náchodsku, kde vítr poničil zhruba 80 domů a lámal stromy. Některé obce byly odříznuté od elektřiny, informoval Radiožurnál.

Energetikům už se podařilo opravit některé poruchy na elektrickém vedení na východě Čech. Při silných bouřkách tam popadané stromy strhaly vedení a přerušily dodávku elektřiny stovkám domácností. Bez proudu jsou stále lidé v Žacléři a okolí. Další místa se už podařilo připojit, říká mluvčí energetické společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková:

„Nám se podařilo obnovit dodávku energie do Úpice a do Havlovic. Na odstraňování poruch pracujeme, ale budeme ještě pracovat celou noc. V některých částech, například v Žacléř a okolí, tam je ta situace opravdu velmi vážná, jsou tam velké vzrostlé stromy, takže nám dělá problém vůbec se dostat k té poruše,“ dodává Beránková.

V sobotu ráno byli bez proudu ještě třeba i Hořičky.

„Pořád kontaktujeme dispečink ČEZu a nejsou schopni nám říct, kdy to půjde. Prakticky celé Hořičky jsem prošel a nevidím nikde žádnou poruchu. Největší problém byl přímo tady na Hořičkách, kde spadla asi nějaká stoletá lípa, vyvrátila se s kořeny, a spadla na stodolu, takže stodolu zlikvidovala,“ vysvětluje nezávislý starosta Josef Kačer (BEZPP), podle kterého je celá obec se zhruba pěti sty obyvateli od pátku bez proudu.

„Situace je opravdu vážná, jsou tam velké, vzrostlé stromy, které popadaly do vedení, vodiče jsou shozené velmi silným větrem, takže jsme povolali kolegy z ostatních regionů, kde ta situace nebyla až tak dramatická. Pomáhají nám například i hasiči s odstraňováním a odklízením stromů a máme v akci i externí firmy,“ říká mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Kulový blesk

Obyvatelé Morkovic-Slížan na Kroměřížsku také likvidují škody po pátečních silných bouřkách. Majetek lidí zničil nejen vítr, ale podle svědků také kulový blesk. Bouřky poškodily zhruba patnáct domů.

Podle ČEZu by se ale dodávky elektrického proudu měly vrátit do neděle.

„Škody se liší, od stavu kdy zmizela celá střecha včetně krovu, až po místa, kde chybí jen několik tašek. Většina těch menších škod už je v podstatě opravena, horší to bude u těch větších, kde to bude trvat ještě dlouho a kde určitě bude potřeba i posouzení statika,“ myslí si starosta Pavel Horák (BEZPP).

Derecho

Podle meteorologů se jednalo o bouři derecho. Pokud se jejich domněnky potvrdí, tak půjde za letošní rok už o pět případů, kdy se na českém území derecho objevilo. V průměru se přitom takový typ bouřky v Česku vyskytne jen dvarkát ročně. 

„Jedním z kritérii je vlastně to, aby ty škody vznikly v dráze nějakých 400 km nebo delší, což samozřejmě teď všechny tři případy splnily. Máme už i z minulosti zdokumentované události, kdy třeba během týdne nebo deseti dnů se vyskytlo několik takových případů, ale neřekl bych, že je to nějaká zvyšující se tendence,“ popisuje meteorolog Dacid Rýva.

Denisa Šindlerová, David Černý, per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme