Desítky politiků i umělců vyzvaly k bojkotu poplatků u lékaře

Několik desítek politiků, umělců a dalších osobností vyzvalo lidi, aby až do rozhodnutí Ústavního soudu neplatili poplatky u lékaře. Zákon, který je od ledna příštího roku zavádí, je podle nich "hanebný a protiústavní". Zákon, který poplatky ve zdravotnictví zavádí, teď posuzuje Ústavní soud. Zda o opoziční stížnosti na něj rozhodne ještě letos, není jasné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky ve zdravotnictví

poplatky ve zdravotnictví | Foto: Alena Palečková

Jak Radiožurnálu řekl jeden ze signatářů výzvy, filozof Erazim Kohák, tvrzení se opírá o Listinu základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. "Cituji: občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči. Tam myslím, že ten protimluv je dost jasný," uvedl Kohák.

Pod výzvu se například podepsali také exministr zahraničí Jiří Dienstbier, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví David Rath, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, místopředseda Republikové rady Strany zelených Matěj Stropnický, režisérka Věra Chytilová či předseda Nadace Charty 77 František Janouch.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt označuje výzvu k neplacení poplatků za zcela neadekvátní. Podle něj je založena i na lži. "Ve výzvě se říká, že občané budou platit přímé platby za zdravotní péči, což není pravda. Oni budou platit takzvané regulační poplatky. I pan filozof Kohák říká polopravdu. On vám cituje Ústavu, říká, že každý má nárok na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění, a už nedodal - za podmínek, které stanoví zákon," řekl Cikrt.

Filozof Erazim Kohák, Radiožurnálu řekl, že s rizikem sankcí za neuhrazení poplatků se musí počítat: "To je něco, co potřebujeme vědět od začátku a počítat s tím. Ale hlavně se jim snažím říci, oč jde a jaké je to riziko." S názorem Erazima Koháka ale Tomáš Cikrt nesouhlasí. Podle něj nikdo, kdo potřebuje akutní péči a nezaplatí, nezůstane bez ošetření. Cikrtovi se ale nelíbí ještě jedna věc: "Kde byl pan filosof Kohák? Kde byly ostatní ctihodné osobnosti za několik posledních let, kdy se soustavně zvyšovaly doplatky na léky? Nikde nebyli, nezajímali se o to. Že existují lidé, kteří dnes mají doplatky na léky 10 i 15 tisíc korun ročně - to také nikoho nezajímalo. A že v tomto návrhu, který tolik kritizují, je ochranný roční limit, který tyto lidi ochrání, to už asi neví!"

Premiér Mirek Topolánek po zasedání vlády výzvu komentoval slovy o tom, že názory umělců a opozičních politiků jsou vždy zajímavé, ale porušovat zákon nemůže nikdo. Podobný názor má i prezident Česko stomatologické komory Jiří Pekárek. Podle něj je nepřípustné brát si občany jako rukojmí a navádět je, aby nedodržovali zákon.

"Navíc výzvu podepsali někteří poslanci a pravděpodobně i senátoři, kteří mají imunitu a nic se jim nestane, ale občan může být vystaven nějakým dopadům, protože imunitu nemá. A pokud by nemocnice nebo zubní lékaři se rozhodli nezaplacené poplatky na pacientovi vymáhat, platil by i s tím spojené výlohy, můžou se vyšplhat až na 30 tisíc," uvedl Pekárek ve vysílání Radiožurnálu.

Poplatky jsou součástí zákonů, které v létě proti vůli opozice prosadila koalice za pomoci dvou bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Jde o balík norem, které podle vlády ozdraví veřejné finance. Od poplatků si kabinet slibuje, že omezí plýtvání. Podle opozice nic takového nezajistí a pacienty poškodí.

Ústavní soud má na stole opoziční stížnost na reformu financí, a tedy i na poplatky. Zda o ní rozhodne ještě letos, není jasné. Od ledna příštího roku mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun mají hradit za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli i po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale pojišťovna vrátí.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme