Desítky radnic opět vyvěsí tibetskou vlajku

Na desítkách radnic českých a moravských měst dnes opět zavlaje modročervená tibetská vlajka se zlatým sluncem. Úřady se tím už podesáté připojí k mezinárodní akci, která podporuje nezávislost Tibetu na Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka pro Tibet | Foto: Jihomoravský kraj

Právě dnes si připomínáme 46. výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě. V té době také v západní Evropě vznikla kampaň na podporu Tibetu. Česká republika se k ní přidala poprvé v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily čtyři radnice.

Loni zavlála tibetská zástava na téměř 240 úřadech, letos jich má být více než 260. Podle Marcely Procházkové z občanského sdružení Lungta jsou vidět výsledky. "Tlak na Čínu považuji za účinný, zejména pokud se spojí jednotlivci, nevládní organizace a vlády různých zemí. Nesporným důkazem toho je propuštění tibetských vězňů."

Snahu tibetského lidu o nezávislost připomene kromě vyvěšování vlajky také řada různých akcí. "V Praze kromě tradiční demonstrace před čínským velvyslanectvím se můžou lidé přijít podívat na žižkovskou radnici, kde probíhá od rána až do večera pestrý program," řekla Procházková. Seznam všech akcí je k dispozici na internetových stránkách www.tibinfo.cz

Čínské velvyslanectví s aktivitami na podporu Tibetu dlouhodobě nesouhlasí. Prohlašuje, že Tibet je odedávna součástí čínského území.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme