Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů

Někteří čeští Romové se vracejí z Kanady, kam původně odjeli žádat o azyl. Přesné statistiky ale zatím nejsou k dispozici. Romové začali ve větší míře do Kanady odcházet v posledních měsících v souvislosti s množícími se útoky ze strany pravicových extremistů. Z kanadské strany je kvůli současné vlně odchodů Romů z Česka stále ve hře opětné zavedení víz pro české občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové | Foto: Jana Šustová

Podle Ivana Veselého z občanského sdružení Dženo ale zatím o hromadné návraty Romů z Kanady nejde: "Máme signály o tom, že se lidé vracejí. Ten návrat ale není masový, i když možná časem se z toho stane masový jev. Zatím to jsou ale jen řádově desítky lidí, nejsou to rozhodně žádné stovky nebo tisíce."

Proč se čeští Romové vracejí z Kanady? "Měli velká očekávání, ta se ale nenaplnila, čeští Romové zjistili, že i v Kanadě je chleba o dvou kůrkách. A jejich trpělivost v procesu čekání na případné udělení azylu došla do nějakého konce," uvedl Ivan Veselý.

Ivan Veselý z občanského sdružení Dženo odhaduje, že v současné době čeká v Kanadě na rozhodnutí o udělení azylu asi 1 500 lidí.

Přečtěte si také:
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Alena Adámková, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme