Desítky starostů z Pobrdí domlouvají taktiku k americkému protiraketovému radaru

Vlastní posudek rizik stavby amerického protiraketového radaru v Brdech dnes chtějí zveřejnit starostové tamních obcí na jednání v Rožmitálu pod Třemšínem. Zároveň zveřejní důvody, proč už dál nechtějí jednat s vládním koordinátorem stavby Tomášem Klvaňou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Asi 50 starostů ze středních Čech v Rožmitále pod Třemšínem jednají o dalším postupu proti záměru vystavět v oblasti americký protiraketový radar. Jak Českému rozhlasu řekl starosta Příbrami Josef Řihák, lidé v oblasti nechtějí, aby se Brdy kvůli radaru staly bílým místem na mapě: "Chceme si vyjasnit svoji strategii a určit si některé svoje priority a jsem přesvědčen, že bychom měli jednat jako celek. Nejedná se přeci o jednu nebo dvě obce, ale o všechny lidi v prostoru Brd a o celou Českou republiku."

Starostové také mají zveřejnit vlastní posudek rizik stavby a zveřejnit důvody, proč už dál nechtějí jednat s vládním koordinátorem stavby Tomášem Klvaňou.

Ten se proti tomu ohradil: "Na základě několika mých návštěv do regionu musím říci, že někteří starostové jsou velmi racionální a pragmatičtí lidé, kteří skutečně hájí zájmy svých obcí, ale někteří lidé pragmatičtí nejsou a neposlouchají. Křičí na vás, že lžete a jste zaprodanec. A to jsou potom lidé, kteří tady mají diskutovat o naší bezpečnosti? Kam, bychom se potom dostali?!

Není ale vyloučeno, že i mezi samotnými starosty dojde ke sporům. Některé obce totiž zvažují, že s radarem budou souhlasit v případě, že od státu dostanou dostatečné kompenzace. Podle Tomáše Klvaňi radar v žádném případě neomezí obyvatele v oblasti více než dosavadní vojenský újezd.

Referenda nebo ankety se kvůli americkému radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování byly vždy jasně proti radaru. Plán USA se nezamlouvá ani širší veřejnosti. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění jsou proti základně více než dvě třetiny občanů. Pokud by bylo zařízení začleněno do systému NATO, bylo by proti sice méně lidí, stále by to však bylo více než polovina.

Opoziční sociální demokraté a komunisté chtějí, aby se o případné stavbě hlasovalo v referendu. Hlavní vládní strana ODS naopak soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.

Protiraketový radar by měl stát ve vojenském prostoru nedaleko obce Míšov na Plzeňsku. V Polsku má být silo s desítkou protiraketových střel.

Milan Kopp, Zdeněk Hejkrlík, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme