Déšť a tající sníh zvedají hladiny řek. V Olomouckém kraji zasahují hasiči i vodohospodáři

Tající sníh a deště zvedly hladiny toků na víc než deseti místech v Česku. Někde za to může nahromaděný led. Povodňový stupeň pohotovosti ve středu brzy ráno hlásily tři měřicí stanice, Dalečín a Veverská Bítýška na Svratce a Pertoltice na Liberecku na Panenském potoce. Déšť a táni zaměstnává v Olomouckém kraji hasiče i vodohospodáře. Museli si poradit s vodou z polí a ledovými krami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy, velká voda, povodeň, rozvodněná řeka, zvýšená hladina řeky | Foto: David Prantl

Nejnižší povodňový stupeň bdělost ve středu ráno platil na dvou místech na Ploučnici v Libereckém kraji a na Svratce v Borovnici na Žďársku.

Ve středních Čechách ho hlásily měřicí stanice na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Sázavě ve Zruči nad Sázavou a Doubravě ve Žlebech, na Hradecku to bylo na Cidlině v Novém Bydžově.

Bdělost má také Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku a Dyje v rakouské měřicí stanici Raabs před přítokem do Česka.

Voda z polí a ledové kry

Hasiči zasahovali do ranních hodin v olomoucké části Holice, kde voda z polí zatopila autosalon. Nasadili plovoucí čerpadla a odlehčovali průtoku přes kritická místa. V některých místech pro zamezení zatopení okolních komerčních objektů vystavěli menší hráze. „Situace je nyní stabilizovaná, uvidíme, jak to bude vypadat během dne," dodala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

V noci na středu vyrazili také do Vacanovic na Olomoucku, kde problémy způsobila rovněž voda tekoucí z polí. „Voda z polí tam zaplavila komunikaci, jeden pruh byl neprůjezdný," řekla Hacsiková.

Evropské státy včetně Česka hlásí radioaktivní jód v ovzduší. Zdraví lidí neohrožuje

Číst článek

Hasiči v noci vyjížděli i do zahradnictví u Velké Bystřice na Olomoucku, kde také tekla voda z pole. „Čistili tam kritická místa, zásah ukončili po půlnoci," doplnila mluvčí hasičů.

Pracovníci Povodí Moravy si zase museli poradit s ledovými krami na řece Bečvě na Přerovsku. Kvůli nim se vzdula hladina a zaplavila přilehlé zahrádky v záplavovém území.

Vodohospodáři na jezu v Oseku nad Bečvou na Přerovsku, kde se kry nashromáždily, zasahovali i za pomocí těžké techniky až do ranních hodin. „Ve 04:00 se celou ledovou bariéru podařilo uvolnit," řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Před zvedáním hladin toků v úterý varovali meteorologové, výraznější srážkové úhrny očekávají ve středu a v noci na čtvrtek v Jizerských horách a na Šumavě. Povodně podle výstrahy ČHMÚ tak hrozí zejména na severu Čech a v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Česko se bude potýkat také se silným větrem, ve středu by měl podle meteorologů zasáhnout všechny regiony s výjimkou Zlínského kraje a jižní Moravy. V nárazech by mohl dosáhnout rychlosti místy až 90 kilometrů v hodině, na horách i víc než 110 kilometrů v hodině. Slábnout má večer.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme