Hladiny většiny řek už po bouřkách klesají. Lidé odklízí následky záplav, evakuovaní se vrací domů

Silný déšť zvedl v noci ze soboty na neděli hladiny některých českých řek. Velká většina z nich už je ale na poklesu. V Česku je druhý povodňový stupeň v současné době na Plzeňsku na Úslavě v Koterově a v Prádle a na severu Čech na Panenském potoce. Domů se vrací například obyvatelé několika domů z Píšečné a Dobranova, které museli hasiči evakuovat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:21 18. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberečtí hasiči evakuovali některé obyvatele Píšečné a Dobranova

Hasiči na Českolipsku museli evakuovat obyvatele Píšečné a Dobranova, hrozí protržení hráze rybníka | Zdroj: Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje

Evakuace se týkala obyvatel několika rodinných domů kvůli riziku protržení hráze Kachního rybníka. Odpoledne už se ale všichni mohli vrátit domů. Hráz nakonec nápor vody vydržela, bude ale potřebovat opravu.

„Z Písečné jsme evakuovali 37 osob, z toho pět je v ubytovně, zbylí jsou u příbuzných. V Dobranově se evakuovali všichni, kteří jsou podél Dobranovského potoka,“ popsala dopoledne pro Český rozhlas Liberec starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Pro ČTK pak před 16. hodinou doplnila, že voda opadá ještě rychleji, než když stoupala nahoru, takže obec shání vysoušeče.

Sever Čech zasáhl silný déšť. Hasiči hlásí neprůjezdné silnice, na Děčínsku se protrhla hráz rybníka

Číst článek

„Přivezeme do Písečné cisternu s vodou, ale až zítra (v pondělí, pozn. red.), protože většina jich je na Moravě. V Písečné jsou ale bez vody, a tak je potřeba ji tam přivézt. Dodáme tam kontejnery a jsme v kontaktu s Libereckým krajem, který dodá nějaké vysoušeče a dezinfekční prostředky, takže to poskytneme i ostatním obcím,“ uvedla Volfová.

V Jablonném v Podještědí na Liberecku se utrhlo jedno ze dvou stavidel Mlýnského rybníka. Hasiči na svém twitteru informovali, že zajistili provizorní opravu dřevěnými deskami, aby snížili průtočnost. Rovněž upozornili starosty v okolí na zvýšenou hladinu.

Jen do půlnoci na neděli vyjížděli hasiči v Libereckém kraji ke 140 událostem. V noci také evakuovali 28 lidí z kempu u Svitav, dopoledne pak 38 dětí a šest dospělých z dalšího dětského tábora v Mařenicích. 

V souvislosti s přívalovými dešti evidují hasiči v kraji od soboty na 200 událostí. Situace se už zklidnila, voda opadá, stále ale nějaké události přibývají. „Jde hlavně o čerpání vody, v tom budeme zřejmě pokračovat ještě v pondělí,“ dodal mluvčí krajských hasičů Jan Přerovský.

Plzeňsko a Šumava

V Plzeňském kraji je v neděli ráno na nejvyšším povodňovém stupni Otava v Sušicích. odpoledne už byla ale na Otavě v šumavském Rejštejně ‚jen‘ první stupeň, v Sušici je zatím druhý stupeň a hladina dál klesá. Na druhý stupeň naopak stoupla Úslava v Prádle na Plzeňsku a v Plzni - Koterově a zatím stále stoupá. Na vzestupu je také Úhlava v Tajanově na Klatovsku, která je na prvním stupni. Na prvním stupni je zatím ještě Klabava v Hrádku na Rokycansku, její hladina dál klesá.

Víkendové bouřky budou silnější, než meteorologové očekávali. Na Lužické Nise hrozí povodně

Číst článek

Druhých povodňových stupňů, tedy pohotovosti, dosáhla na Šumavě Vydra v Modravě, Křemelná ve Stodůlkách a Otava v Sušici. Druhý stupeň má i Klabava v Hrádku na Rokycansku a Bradava v Žákavě na Plzeňsku. Na prvním stupni je zatím Úslava v Prádle a Klabava v Rokycanech.

Podle meteorologů spadlo v neděli v kraji nejvíce srážek na šumavském Březníku, 63,6 litru vody na metr čtvereční, v nedaleké Filipově Huti napršelo v neděli 55,4 milimetru srážek, v Nepomuku na jižním Plzeňsku 58,4 milimetru, přičemž ale 48 milimetrů spadlo za jednu hodinu.

Na jihu Čech překonala první povodňový stupeň Teplá Vltava v Lenoře na Prachaticku a Černá v Ličově na Českokrumlovsku. Jde o místa v blízkosti Šumavy, respektive Novohradských hor. Proti tomu klesá hladina Volyňky v Sudslavicích na Prachaticku, která překonala hranici prvního povodňového stupně v ranních hodinách. Nyní už se vrátila do normálu.

Sever Čech

Situace po sobotních deštích se na Děčínsku uklidnila. Přestalo pršet, hladiny potoků a řek opadly. Někde ale zůstává voda na silnicích, některé vozovky jsou poškozené. V Děčíně se utrhlo několik svahů, voda natekla do jedné z budov magistrátu. K nejpostiženějším obcím patří zřejmě Lobendava, kde žije zhruba 280 lidí. Zasažených je 50, možná 60 procent obce, všechny domy kolem potoka, řekl starosta Stanislav Jirásek (Lobendava v novém kabátě), který měl sám před domem metr vody.

Lobendavu postihly nejsilnější srážky, od pátku tam spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční. „Kde nejsou vyplavené domy, tak jsou vyplavené studny a septiky, protože tady nemáme vodovod ani kanalizaci. Nakoupili jsme nějakou balenou vodu, hasiči už ty studny odsávají a čistí, a pokud se to nezlepší tak budu muset zajistit nějakou cisternu s vodou,“ řekl starosta. 

Velké škody napáchala voda v Dolní Poustevně, poškozené jsou silnice i několik mostů, v domech tu měli i tři čtvrtě metru vody. Některým mostům museli hasiči odřezat zábradlí, protože bránilo průtoku vody. „Máme poškozené tři mosty, jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit,“ řekl starosta Robert Holec (Město mého života). Voda podle něj zaplavila domy kolem potoka, během hodiny se jeho hladina zvedla o tři metry. „Začalo pršet v noci v jednu hodinu a v půl druhé už mi volali lidi, že se voda žene z polí, a ve tři už byla z koryta venku. Spláchlo to i auta zaparkovaná u vody, museli jsme je vytahovat z příkopů,“ popsal situaci Holec.

Voda v Poustevně stejně jako v Lobendavě už opadla a lidé začali uklízet. „Ráno jsme to objeli, přistavujeme kontejnery na odpad, úředníci města a hasiči obcházejí lidi a pomáhají hlavně seniorům. Snažíme se sehnat pro postižené i nějakou finanční pomoc, protože domy v záplavové oblasti nejde pojistit, a lidi měli tři čtvrtě metru vody v domech,“ dodal starosta Poustevny. Ani tady to není první velká voda, velké záplavy byly v Poustevně i v roce 2010.

V Děčíně se ráno sešla povodňová komise, i tam už začali uklízet a sčítat škody. „Máme poničené silnice, chodníky, silnice na Žleb je zavalená kameny, tam bude potřeba těžká technika na odstranění. Vytopenou máme budovu magistrátu A3, hasiči to jdou vyčistit, bylo tam asi pět centimetrů bláta. V části Bělá ještě stále teče voda po silnici a zůstaly tam laguny,“ řekl mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Jílovský potok, který v sobotu páchal největší škody, klesl zhruba o dva metry, lidé v okolí začali vyklízet zaplavené sklepy a garáže.

Ještě dopoledne byla kvůli zaplavenému kolejišti ve stanici Bad Schandau pozastavena i vlaková doprava v úseku Děčín hlavní nádraží - Drážďany. Správa železnic po nedělním poledni ukončila úklid úseku, obnovení dopravy tak záleží na zprovoznění trati na německé straně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Podle předpokladů by k obnovení provozu mělo dojít v podvečerních hodinách.

V Libereckém kraji je byla po půlnoci na třetím povodňovém stupni i řeka Smědá v Hejnicích na Frýdlantsku. I tady se lidé připravovali na evakuaci, ta však nakonec nutná nebyla. „Město se okamžitě postavilo na nohy. Lidé jsou uvědomělí a neberou to na lehkou váhu. Vědí, že když je varování, tak ti, co jsou u řeky, začínají stěhovat cennější věci do patra. Tohle, naštěstí, už běží samo,“ řekl Radiožurnálu starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Starostové pro Liberecký kraj).

Jesenicko

V souvislosti s nedělmími vydatnými dešti na Jesenicku evidují hasiči přes 30 výjezdů. Na ohrožená místa instalovali pytle s pískem, čistili propustky i prostory pod mosty od naplavenin. Voda zaplavila na několika místech sklepy a garáže, řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová

Výstraha meteorologů

Hladiny toků můžou téměř v celém Česku stoupat až do nedělního poledne. Meteorologové varují, že třetího povodňového stupně dosáhla Bělá v profilu Jeseník, nejvyšší povodňvé nebezpečí hrozí během dne i na Svitávce v Zákupech nebo na Mandavě.

Na severovýchodě republiky platí meteorologická výstraha na povodně do pondělního rána. Na Moravě navíc meteorologové dál varují i před silnými bouřkami, a to až do nedělní 15. hodiny.

Na profilu v Rejštejně dosaženo 3.SPA. Souběžně byl vydán pro ORP Sušice extrémní stupeň povodňového ohrožení. V dalších hodinách očekáváme další růst na profilech Otavy dále po proudu.

07:50 – 18. 07. 2021

2 32

Eva Malá, Jana Karasová, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme