Déšť může zvednout hladiny řek

Meteorologové slibují na příští dny déšť a přeháňky. Kvůli nim budou stoupat hladiny řek. Upozornění na vzestup hladin platí především pro kraje Liberecký, Královéhradecký, Ústecký, Plzeňský, Pardubický a Jihočeský. Například na Vysočině už musel být vyhlášen v některých lokalitách druhý ze třístupňové škály povodňové aktivity. Žádné drama ale podle odborníků nehrozí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vypouštění přehrady

vypouštění přehrady | Foto: Filip Víšek

Na Vysočině už musel být vyhlášen v některých lokalitách druhý ze třístupňové škály povodňové aktivity. Druhý stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na řece Želetavce v Jemnici. Zatímco ještě v poledne byla hladina ve výši půl metru, večer dosahovala trojnásobku. Druhý stupeň byl vyhlášen na říčce Balínce u Velkého Meziříčí, první stupeň pak na vratce v Dalečíně a řece Jihlavě v Třebíči. V třebíči se hladina řeky zvýšila během tří hodin ze 130 na 240 centimetrů. Podle informací dispečinku Povodí Moravy se dá očekávat další nárůst hladin.

Na řekách Smědá a Lužická Nisa by mohly hladiny přechodně dosáhnout i nejvyššího, třetího stupně povodňové aktivity. Hladina Vltavy by se v souvislosti s jarním táním sněhu mohla v Praze zvednout příští týden. Podle vodohospodářů by mohla do hlavního města dorazit dvacetiletá voda a řeka se jen mírně vylije na okrajích metropole. Magistrát proto chystá protipovodňové cvičení, při kterém se namontují všechna přenosná hrazení. V Karlíně bude vyzkoušen nafukovací vak a na Kampě dojde k uzavření železných vrat ve Vltavě. Jak Českému rozhlasu řekl primátor Pavel Bém, protipovodňový test pocítí nejenom Pražané, ale i návštěvníci metropole. Omezen bude provoz městské hromadné dopravy i automobilový provoz. "Není možné si myslet, že by takovéto cvičení nebylo zásahem do každodenního fungování metropole, přesto říká, že je to nezbytné pro to, abychom zjistili kapacitu, časové faktory, které jsou nezbytné pro ochranu majetku města i života obyvatel."

Mnohem větší starost zatím lidem dělá tající sníh, který stéká z polí rovnou na silnice. Kvůli přívalu vody byla přerušena doprava na hlavním tahu Staré Město-Brno. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček, plno starostí přidělala voda z tajícího sněhu obyvatelům šesti rodinných domků v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku. "Nejhorší situace byla v Morkovicích, kde nás starosta požádal o kalová čerpadla. Zjistili jsme, že problém tam narůstá, když se valila voda z okolních polí přímo na náměstí a zaplavila několik domů. Hlavním problémem byla ucpaná kanalizační vpusť, která byla následně uvolněna až pomocí traktoru. V jednom rodinném domě jsme museli prorazit zahradní zídku, aby voda co nejrychleji odtekla. V několika domech jsme museli do oken dát pytle s pískem."

Valící se voda ohrozila i čerpací stanici a autobazar v obci Spytihněv na Zlínsku. Hasiči také odstraňují vodu ze silnic v otrokovické části Kvítkovice.

Zatímco v podhůří lidé s obavami sledují tající sníh, na horách záchranáři důrazně varují před lavinovým nebezpečím. V Krkonoších stále platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech leží v průměru tři metry sněhu. Už brzy by se ale riziko pádu lavin mělo snížit. Podle Pavla Cingra z horské služby ve Špindlerově Mlýně tomu napomáhá hlavně tání sněhu. "Od zítřka bude platit třetí stupeň lavinového nebezpečí, protože ta sněhová pokrývka si trochu sedla a situace se stabilizovala. Momentálně je ta situace taková, že na vršku je ještě jedna nebezpečná vrstva lavinového sněhu, ale už to je jen na třetí stupeň, není to na tu čtyřku."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová, Petr Večeřa, Štěpánka Martanová, Vladislava Wildová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme