Déšť opět zvedá hladiny řek. Pršet bude i zítra

Do Česka se ženou vydatné lijáky. Už v noci intenzivně pršelo a pořád prší hlavně na jihozápadě republiky. První povodňové stupně už platí na Otavě v Rejštejně a v Sušici, na Lužnici v Klenovicích a na Křemelné ve Stodůlkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vylitá řeka Morava v polích mezi Tovačovem a Troubkami. | Foto: Tomáš Adamec

Jak upozorňuje meteorolog Jan Havelka, hladiny řek půjdou dál nahoru.

„Vzhledem k očekávanému výskytu vydatných srážek lze předpokládat všeobecné vzestupy hladiny řek. Na menších tocích mohou dosáhnout až druhého stupně povodňové aktivity a místy i třetího stupně. Zejména pak na jihu Čech a na jihozápadě Moravy,“ uvedl Havelka pro Radiožurnál.

Srážky neustanou až do sobotního večera, hladiny tak půjdou dál nahoru. Podle Havelky se nejvydatnější lijáky očekávají právě na jihu Čech nebo třeba v Krkonoších.

„Do dnešního poledne naprší v průměru 5 – 15 mm srážek. V povodí Vltavy a Lužnice až 100 mm srážek. Do sobotního poledne mohou srážkové úhrny dosáhnout dalších 10 – 30 mm, na jihu Čech nebo třeba v Krkonoších až 100 mm,“ uzavřel Havelka.

Teploty se budou během dne pohybovat mezi jednadvaceti až pětadvaceti stupni, na jihozápadě a západě Čech kolem devatenácti. Na horách bude šestnáct stupňů, na Šumavě ještě chladněji – pouhých čtrnáct stupňů. Povane slabý proměnlivý vítr, v Čechách postupně mírný severní a v bouřkách přechodně zesílí.

Vodohospodáři snižují hladiny řek

Povodí Moravy snižuje hladiny některých nádrží v Jihomoravském kraji. Chce se tak připravit na vydatný déšť, který by měl postihnout region dnes a hlavně v noci z pátku na sobotu.


Vodohospodáři už ve čtvrtek začali odpouštět z Vranovské přehrady. Na horním toku Dyje kvůli tomu platí na dvou místech první stupeň povodňové aktivity. Nadále snižují také hladinu Nových mlýnů, kde je odtok 85 kubíků za sekundu.

Podle aktuální předpovědi by se ještě během dneška mohly hladiny řek zvyšovat. V průběhu víkendu by ale mělo dojít k uklidnění situace.

K ohrožení obyvatel by podle odborníků dojít nemělo.

Naděžda Hávová, Lukáš Vincourek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme