Déšť rozvodnil řeky na východě Čech, na některých platí druhý povodňový stupeň

Vytrvalé deště způsobily na východě Čech vzestup hladin některých vodních toků. Na Novohradce v Úhřeticích platí druhý stupeň povodňové aktivity, na mnoha dalších místech nejnižší první. Podle Povodí Labe budou stavy řek během soboty kolísat a postupně klesat. Zvednuté hladiny řek hlásí také Vysočina a Jihomoravský kraj, kde také platí nejvýše druhé povodňové stupně, které značí pohotovost.

Praha (Aktualizováno: 8:23 15. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň (ilustrační foto)

Deště způsobily vzestup hladin některých vodních toků (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Hladina Balinky v obci Baliny na Žďársku na Vysočině začala přibližně ve 4.00 mírně opadat, setrvalý stav je na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku a na Oslavě na dvou místech na Žďársku, řekla Jihlava v Ptáčově na Třebíčsku dne po 6.00 stoupala.

V Balinách v pátek zvedající se hladinu Balinky bedlivě sledovali, na druhý povodňový stupeň se dostala ve 21.30. Podle starostky Moniky Čermákové stejnou situaci obec už několikrát zažila. Voda se při druhém stupni rozlévá na louky v obci a údolí. Nemovitosti ohrožuje až třetí stupeň, který v případě Balinky znamená stav vody 200 centimetrů. Hladina říčky začala klesat v sobotu nad ránem, když před tím vystoupala na 185 centimetrů.

Vodní toky na prvním stupni povodňové aktivity - zelené. Na druhém stupni - žluté. Stav k 8.00. Kliknutím na snímek se dostanete na stránky ČHMÚ | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Hladiny kvůli dešťům stouply na několik dalších tocích na Vysočině i v jižních Čechách. První povodňový stupeň, bdělosti platí v Kraji Vysočina na Sázavě, Olšanském potoku, Rokytné, Žirovnici a Želivce. V Jihočeském kraji jsou podle meteorologů hladiny zvednuté na Nežárce, Lužici, Blanici, Malši, Zlatém a Svinenském potoku a říčce Smutná.

Za uplynulých 24 hodin napršelo na několika místech Vysočin i přes 30 centimetrů vody, nejvíc v Nové Vsi a Jemnici. Na jihu Čech pršelo nejvíc ve Starých Hutích, kde napršelo už takřka 50 centimetrů.

Upouštění nádrží

V Jihomoravském kraji vystoupala na druhý povodňový stupeň kolem 3.00 hladina Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku. Od pátečních 22.00 je druhý stupeň na Svratce také v Brně na Poříčí, kde jsou ale hodnoty ovlivněné stavebními pracemi. Vyplývá to z dat Povodí Moravy. Mluvčí státního podniku Petr Chmelař uvedl, že neočekávají zhoršování situace.

Na dalších místech v kraji evidují vodohospodáři první stupeň povodňové aktivity. Týká se to řeky Dyje na stanici Ladná a Nové Mlýny, řeky Svratky v Židlochovicích a řeky Jihlavy v Ivančicích.

Počasí bude do neděle deštivé, na horách bude padat i sníh. Teploty se budou pohybovat kolem osmi stupňů

Číst článek

Podle Chmelaře vodohospodáři už ve čtvrtek dopoledne zvýšili odtok z vodních nádrží Vranov, Vír, Brno, Znojmo a Nové Mlýny, čímž reagovali na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu před povodněmi.

„Preventivně jsme uvolňovali vodu ze zásobních prostor vodních nádrží, které byly naplněné, aby mohly čelit očekávaným dopadům sucha. Retenční prostory pro zachytávání povodní byly na všech přehradách prázdné,“ sdělil.

Dodal, že soustava nádrží Nové Mlýny v průběhu pátku zvýšila odtok do Dyje až na hodnotu 150 metrů krychlových za vteřinu. Průtok v Dyji tak řízeně dosáhl prvního stupně povodňové aktivity. Ve spolupráci s Lesy ČR převedli vodohospodáři část průtoku z Dyje do obory Soutok, čímž se zaplavily lužní lesy.

„S postupným ustáváním srážek po půlnoci očekáváme dosažení kulminací na zasažených vodních tocích, průtoky budou stoupat vlivem dotoku do dolních úseků toků. Dle aktuální předpovědi by neměly být dosaženy třetí stupně povodňové aktivity,“ řekl Chmelař.

Novohradka na druhém stupni

Novohradka v Úhřeticích v Pardubickém kraji překročila hranici druhého stupně v noci a její hladina stále mírně stoupá. První stupeň, bdělost byl vyhlášen na Bystřici v Rohoznici, na Chrudimce v Hamrech, Přemilově a Nemošicích, na Cidlině v Jičíně a Novém Bydžově, na Doubravě v Bílku a Pařížově a na Loučné v Dašicích.

Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření, oznámila meteorologická služba Copernicus

Číst článek

Zcela zaplněné jsou některé přehradní nádrže a další se tomuto stavu těsně přiblížily, výjimkou je Les Království na Labi a Křižanovice na Chrudimce, kde je zásobní prostor ještě z velké části volný.

Podle vedoucího vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiřího Petra budou během dopoledne v horních úsecích toků odvodňujících Českomoravskou vrchovinu a Orlické hory vodní stavy klesat, většinou pod úroveň prvního povodňového stupně.

Na horním Labi a na Jizeře se očekává v ranních a dopoledních hodinách vzestup hladin nad hranici takzvané bdělosti.

„Vlivem dotoku očekáváme také vzestup vodních stavů v dolních úsecích levostranných přítoků středního Labe, na Cidlině a na Tiché Orlici, s možným dosažením druhého stupně povodňové aktivity na Chrudimce v profilu Nemošice, na Cidlině v profilech Nový Bydžov a Chlumec nad Cidlinou, na Novohradce v Luži a na Tiché Orlici v profilu Čermná nad Orlicí. Na Labi očekáváme překročení prvního stupně v profilu Přelouč,“ uvedl Jiří Petr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme