Moravskoslezský kraj zasáhl extrémní déšť. Hladina Olše dosáhla druhého povodňového stupně

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu varující před pokračováním intenzivních srážek v Moravskoslezském kraji. Od půlnoci v regionu napršelo přes 50 litrů vody na metr čtvereční a podle varování meteorologů má pršet i v dalších hodinách. Na několika menších tocích pak platí první povodňový stupeň, řekla Olše v Českém Těšíně byla okolo 8.00 na druhém stupni.

Praha (Aktualizováno: 11:46 19. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za středeční noc v regionu napršelo už přes 50 milimetrů srážek (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Výstraha meteorologů se týká okresů Bohumín, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Orlová a Třinec. „Srážky v této oblasti budou s proměnlivou intenzitu pokračovat i v nejbližších hodinách,“ uvedl ústav.

Nejvydatnější déšť naměřili v noci v Nýdku na Frýdecko-Místecku, kde spadlo 64 litrů vody na metr čtvereční. O čtyři litry méně naměřili meteorologové v Jablunkově.

Od středečního brzkého rána se podle ústavu zvedla hladina na říčce Čeladence v Čeladné, Olešné v Palkovicích a Lomné v Jablunkově. Zatímco v Čeladné už hladina dál nestoupá, na dalších třech místech má stále vzestupný trend. Olše v Českém Těšíně dosáhla druhého povodňového stupně. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí do 14.30. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin platí kromě východních okresů Moravskosleszkého kraje také pro Vsetínsko a okres Rožnov pod Radhoštěm.

V Moravskoslezském kraji upozorňujeme na extrémní srážky⬇️⬇️⬇️ Na některých stanicích napršelo za posledních 6 hod....

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Úterý 18. srpna 2020

Zásahy hasičů

Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové neohrožuje voda domy, hasiči v souvislosti s deštěm zasahovali v desítkách případů. „Nejvíce pršelo na východě Beskyd. Pro srovnání můžeme uvést, že na jesenické části kraje, u Slezské Harty spadlo za posledních 24 hodin 54 milimetrů srážek. Naopak na Lysé hoře v Beskydech to za stejné období bylo 101 milimetrů,“ uvedla Vlčková.

Nejdramatičtěji vypadala situace v Českém Těšíně Balinách, kde Olše vystoupala na úroveň druhého stupně. „Tam už to ale vypadá, že hladina kulminovala a průtok klesá,“ řekla mluvčí. „Naopak v Hradišti, kde platí první stupeň, řeka Stonávka dál stoupá,“ uvedla. Dodala, že první stupeň platí na sedmi místech, například na říčce Čeladence v Čeladné a Olešné v Palkovicích.

Situace by se ale podle předpovědí počasí neměla výrazněji zhoršovat. „Neočekáváme, že by hladiny stouply natolik, aby ohrozily zástavbu. Během dne má intenzita deště slábnout a v noci už nemá pršet vůbec,“ doplnila Vlčková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme