Déšť zvedl hladiny řek na jihu Čech

Vydatné deště způsobily vzestupy hladin na většině řek na jihu a západě Čech. Třetího stupně povodňové aktivity dosáhly dopoledne hladiny řek na říčce Černé v Ličově na Českokrumlovsku a na Malši v Pořešíně, kde vodohospodáři vyhlásili stav ohrožení. Hasiči museli evakuovat chatovou osadu v Borovnici na Českobudějovicku a dětský tábor v Ličově na Českokrumlovsku. Vydatné a vytrvalé srážky meteorologové na jihozápadě Čech očekávají i v noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: David Veis | Zdroj: ČTK

Druhý povodňový stupeň - pohotovost - platí na Malši v Roudném, na Vydře na Modravě a na Otavě v Sušici a Neměticích. Protože i v noci by na jihozápadě Čech mělo vydatně a trvale pršet, řeky v povodí horní Otavy a horní Vltavy budou zřejmě dosahovat druhého či třetího stupně povodňové aktivity i na dalších místech.

Na jihu a jihozápadě Čech by mohlo spadnout za 24 hodin 15 až 30 milimetrů srážek, ojediněle až 50 milimetrů.

Jak Českému rozhlasu řekl František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích, v důsledku srážek nyní rychle stoupají hlavně horní toky řek. "Hydrologové očekávají během dne další vzestupy, dosažení druhých stupňů povodňové aktivity a místy by mohlo dojít i na třetí stupně, což už představuje ohrožení komunikací a budov na březích."

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Vavruška: Hladiny stoupají

Voda dělá problémy i ve městech a na silnicích. Na Táborsku například v Plané nad Lužnicí na náměstí, stejně jako v Ledenicích na Českobudějovicku. Policie doporučuje při jízdě do Borovan jet přes Slavošovice. Uzavřeny jsou kvůli vodě silnice z Vodňan do Bavorova a z Bavorova do Netolic. Na Budějovicku voda komplikuje průjezdnost litvínovické silnice. Voda je také na náměstí v Trhových Svinech, na silnici v Rychnově u Nových Hradů a v Nové Vsi u Českých Budějovic.

Na Jindřichohradecku spolu s deštěm škodil i silný vítr. V Dačicích a Slavonicích museli zasahovat hasiči u několika strhaných střech a elektrického vedení. Ve Slavonicích pak voda zaplavila několik domů. Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka ale není nutné svolávat krajskou povodňovou komisi, protože předpověď počasí nasvědčuje uklidnění situace.

Silná průtrž mračen, která odpoledne zasáhla také okolí Prahy, zaplavila některé silnice a zatopila sklepy především v obcích v okrese Praha - východ. Hasiči zasahovali v Říčanech, kde voda zaplavila likérku a také sklad potravin. Přívaly vody zkomplikovaly dopravu i v okolí Křenic. Hasiči odstraňovali následky škod také ve Slušticích a Úvalech.

Kvůli sesuvu půdy byl odpoledne více než tři hodiny přerušen železniční provoz mezi stanicemi Říčany a Strančice na trati Praha-Benešov. Radiožurnálu to potvrdil tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský s tím, že sesuv zeminy na jednu z kolejí zřejmě způsobil silný déšť. Na odklizení zhruba čtyř metrů krychlových zeminy pracovaly dvě desítky zaměstnanců údržby. Náhradní dopravu zajišťovaly autobusy.

Marika Táborská, Pavlína Fendeková, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme