Déšť zvedl řeky na jihozápadě Čech

Vydatný déšť zvedl v noci hladiny řek pramenících na Šumavě. Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, vodohospodáři zaznamenali na Vydře na Modravě a Otavě v Rejštejně a Sušici na Klatovsku. Výraznější vzestupy už ale správci toků nečekají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé sledují rozvodněnou řeku | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Na Šumavě za posledních 24 hodin spadlo až 70 milimetrů vody. "Nejvíc naměřil srážkoměr na Modravě, 71 milimetrů," řekla Kateřina Štěrbová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

"Následkem tohoto intenzivního deště došlo už v první polovině noci k prudkým vzestupům hladin řek na horním úseku Otavy, ve druhé polovině noci byl postupně překročen třetí stupeň od Modravy až po Sušici," upřesnila Štěrbová.

Otava se v Sušici během noci zvedla až na 210 centimetrů. Běžně zde protéká kolem 80 centimetrů vody. Desetinásobně se zvedl i průtok, korytem řeky se valilo přes 150 metrů krychlových vody za vteřinu. Během rána ale řeky kulminovaly a začaly klesat.

Nejvíce práce měli s vydatnými lijáky hasiči na Klatovsku. Krátce po 04:00 ráno vytahovali podle operačního důstojníka klatovských hasičů šest aut v kempu v Anníně, které zaplavila voda z Otavy. Podle policie ale voda automobily jen odřízla. Podobný zásah měli i hasiči v Sušici, kde v autokempu u nádraží vyprošťovali dodávku.

Policisté od časného rána objížděli tábořiště u Otavy na Sušicku a vyzývali rekreanty, aby kvůli rychle se zvedající vodě v řece kempy opustili. "Před půl třetí ráno volal správce kempu Antýgl, že voda rychle stoupá. Hlídka přes hlásič budila táborníky, aby odešli. Co mám informace, obec jim zajistila náhradní ubytování," uvedl operační důstojník klatovské policie.

Vydatněji pršet by mělo znovu až v sobotu večer a v noci na neděli. Podle aktuálních hydrologických map by ale srážky vážnější problémy přinést neměly. Vzestupy nebudou rozhodně srovnatelné s dnešním ránem, dodala Štěrbová.

Pavlína Fendeková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme