Na severu Moravy kvůli dešti stouply hladiny řek, hasiči čerpají vodu ze sklepů

Déšť v Moravskoslezském kraji zvedl hladiny některých řek. Na dvou místech platí první stupeň povodňové aktivity. Hasiči odčerpávají vodu ze zatopených sklepů nebo sportovišť. Kde je situace nejhorší, říká mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči (ilustrační foto) | Foto: Milan Pacík | Zdroj: HZS Praha

„Od nočních hodin hasiči čerpají vodu ze zatopených sklepů a komunikací především v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Od půlnoci evidujeme 35 zásahů spojených s čerpáním vody,“ řekl Radiožurnálu Kozák.

Přívalové deště v Brtnici způsobily škody za statisíce. Kraj Vysočina i obce nabízejí pomoc

Číst článek

Dodal, že většinu zásahů zvládají dobrovolní hasiči. Ve Větřkovicích na Opavsku například budují z pytlů s pískem preventivně protipovodňovou hráz.

První stupeň povodňové aktivity platí na čtyřech místech. Na Olešné v Palkovicích na Frýdecko-Místecku, Stonávce v Hradišti na Karvinsku a na řece Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích na Novojičínsku. I na dalších místech v nejbližší době hladiny mohou stoupat. Ohrožení obydlených lokalit se ale neočekává.

„Podle předpovědi má déšť ustávat. Situace se bude uklidňovat,“ řekl mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Dodala, že podle měřicích stanic pršelo nejvíce na Třinecku a v okolí Českého Těšína, v průměru spadlo okolo 50 litrů vody na metr čtvereční. Byla ale místa, kde tato hranice neplatila. „Například na Babí hoře u Třince spadlo během tří hodin víc než 70 milimetrů srážek,“ řekla Vlčková.

Hladiny budou stoupat

Ve východní části Moravskoslezského kraje se v neděli a v noci na pondělí mohou toky dostat po vydatných deštích na povodňové stavy. V části Česka, včetně Moravskoslezského kraje, se bouřky objeví také v pondělí. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Po vydatných deštích mohou výrazně stoupnout hladiny menších toků v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Hladiny se zřejmě dostanou na první stupeň povodňové aktivity ze tří, tedy bdělost, a ojediněle až na druhý stupeň - povodňovou pohotovost.

„Hladiny vodních toků v povodí Bečvy mohou stoupat. V povodí horní Moravy a u levostranných přítoků Odry očekáváme převážně setrvalé stavy, nebo mírné kolísání hladin,“ oznámili pracovníci ČHMÚ. Varování před vzedmutím hladin trvá ode neděle do pondělních 6 hodin.

Silné bouřky s kroupami se zřejmě objeví v části republiky i v pondělí. Výstraha před bouřkami platí v pondělí od 8 do 21 hodin pro Pardubický, Královéhradecký, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a také pro Semilsko v Libereckém kraji a Vsetínsko ve Zlínském kraji.

Lucie Valášková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme