Detektivové kvůli dotacím zadrželi zastupitele Karla Březinu i ředitelku z pražského magistrátu

Detektivové si během středeční razie kvůli dotacím ministerstva školství přišli i pro mocného pražského sociálního demokrata Karla Březinu a ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou. Březina působí jako poradce pro regiony a sport ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Policisté na magistrátu prohledávají kanceláře. Mezi zadrženými velké razie je i předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Praha (Aktualizováno: 17:07 3. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Březina

Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

Informaci o Březinově zadržení serveru iROZHLAS.cz potvrdil předseda pražského klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Podle našich informací ten zásah probíhal v kancelářích pana Březiny a paní ředitelky Fáberové. Předpokládáme, že se to týká grantů na ministerstvu školství. A chtěl bych připomenout, že Piráti opakovaně upozorňovali na to, že není dobrý nápad dávat pana Březinu, který byl pravomocně odsouzený za podvod, jako člověka na ministerstvo školství," uvedl.

SLEDUJEME: Policie zasahuje na magistrátu i na ministerstvu školství, zadržela Peltu

Číst článek

Březinův advokát Vojtěch Novotný nechtěl zadržení blíže komentovat. "Není obviněn, více k tomu nyní nebudu říkat," řekl serveru iROZHLAS.cz.

Zásah na magistrátu potvrdil i ředitel komunikace Vladimír Řepka, nesouvisí však podle něj s činností úřadu. "V budově magistrátu skutečně zasahuje Policie ČR. Vyšetřuje v kanceláři jednoho z ředitelů a jednoho voleného zástupce z řad zastupitelstva. Magistrát poskytuje policii maximální součinnost. Blíže se k vyšetřování nebudeme vyjadřovat," napsal Řepka.

Obviněni jsou tři lidé

Kriminalisté od ranních hodin zasahují také v sídle Fotbalové asociace České republiky, zadrželi i jejího šéfa Miroslava Peltu. Dorazili také na ministerstvo školství, odkud si odvedli náměstkyni Simonu Kratochvílovou, a v sídle jabloneckého fotbalového klubu.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že v souvislosti s dotacemi policie obvinila tři fyzické a jednu právnickou osobu ze zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Policejní akce by se podle serveru iSport.cz mohla týkat dotací na rekonstrukci stadionu Přátelství za 80 milionů korun. Stadion byl otevřený na konci minulého roku. (VÍCE ZDE)

„Přejeme si revitalizaci Strahova, aby tu byla moderní sportoviště a nedělal nám ostudu. Začali jsme stadionem Přátelství, na který Praha přispěla 10 miliony korun a šlo o jeden z klíčových grantů pro rok 2016. V nejbližších letech budeme pokračovat dalšími sportovišti," pronesl tehdy Březina na slavnostním otevření.

Zadrželi i advokáta Janstu

Kriminalisté podle informací serveru Seznam.cz zadrželi také šéfa České unie sportu a České basketbalové federace a advokáta Miroslava Janstu. Zástupci České advokátní komory však u zásahu nebyli, jak je obvyklé při policejních prohlídkách v advokátních prostorách. 

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta | Foto: ČTK

"Žádná domovní prohlídka nám nebyla avizována, u žádné neasistujeme," řekla mluvčí komory Iva Chaloupková.

K Janstově zadržení se později vyjádřila advokátní kancelář, v níž je partnerem. "Miroslav Jansta v současné době podává na Policii ČR jí požadované vysvětlení. Vzhledem k tomu, že se tento zásah netýká Advokátní kanceláře Jansta, Kostka spol. s r.o., budeme poskytovat další informace pouze se souhlasem JUDr. Miroslava Jansty," napsal Janstův kolega Jan Nemanský.

Pětapadesátiletý právník je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, který byl dnes rovněž zadržen. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde byl loni zrekonstruován stadion Přátelství, který má být hlavním bodem vyšetřování. Na jeho rekonstrukci se podílelo ministerstvo školství.

Kristýna Guryčová, Ondřej Golis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme