Detektivové navrhují obžalovat 5 lidí kvůli kauze Opencard

Policisté navrhují obžalovat kvůli nevýhodným smlouvám v kauze pražských karet Opencard pět lidí. Ti měli uzavřít pro město nevýhodné smlouvy a připravit Prahu o 70 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

„Detektivové útvaru odhalování korupce a finanční kriminality včera předali městskému státnímu zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby pěti osob v souvislosti s kauzou Opencard,“ upřesnila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Detektivové vyšetřované osoby viní z porušování pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká v Dopoledním Radiožurnálu

Kvůli tomu měla Praha přijít o celkem 70 milionů korun. Kopecká Radiožurnálu potvrdila, že výčet obžalovaných nemusí být konečný.

Detektivové v souvislosti s kauzou předražené karty Pražana stíhají více než 10 lidí. „Návrhu na podání obžaloby předcházelo roční náročné vyšetřování, v rámci kterého detektivové shromáždili spisový materiál v rozsahu více než pět tisíc stran,“ upřesnila Kopecká.

„Obvinění včetně někdejšího ředitele informatiky Magistrátu hlavního města Prahy se těchto trestných činů měli dopustit jako osoby zodpovědné za řádný průběh v rámci realizace servisního kartového centra Opencard,“ dodala.

Policie se přestává bát

Iveta Jordanová z protikorupční organizace Růžový panter se domnívá, že kauza signalizuje několik věcí: „Policie se přestala bát vyšetřovat případy, které vznikly pod silnými politickými tlaky. Situace v hierarchii státních zastupitelství se začíná obracet k lepšímu a přestává platit pocit úřednické jistoty garantovaný politickým vlivem,“ říká Iveta Jordanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke kauze Opencard se v pořadu Stalo se dnes vyjádřila Iveta Jordanová z protikorupční organizace Růžový panter

„Po těchto zkušenostech si úředníci budou mnohem více rozmýšlet, jestli své jméno spojí s nejrůznějšími pofidérními obchody,“ myslí si Jordanová.

Legislativnímu posílení boje s korupcí mohl také pomoci zákon, který by státu ukládal povinnost vymáhat na úřednících způsobenou škodu. Poslanci ho však zamítli.

Podle Ivety Jordanové jsou za kauzu Opencard zodpovědní rovněž politici. Může se ovšem stát, že k pojmenování takového viníka kvůli nedostatku důkazů nedojde.

Desetinásobné prodražení projektu

Kauza červené karty Pražana sahá do roku 2005. Projekt původně počítal na rozjezd a první tři roky provozu s rozpočtem 89 milionů korun. Ve skutečnosti se ale už teď desetinásobně prodražil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Opencard mluvil redaktor Martin Drtina v Dopoledním Radiožurnálu

V březnu 2009 se magistrát dopočítal nákladů 888 milionů korun. To později potvrdil i audit. Daleko horší zjištění ale pro magistrát bylo, že projekt negeneruje vůbec žádné příjmy.

Smlouvy jsou pro město tak nevýhodné, že poplatky za vydávání karet jdou z větší části do kapsy firmy Haguess, která správu karet zajišťovala. Někdejší šéf informatiky na magistrátu Václav Kraus sice audit zpochybnil, teď je ale mezi těmi, kterého policie žene před soud.

Projekt čipové karty nicméně nekritizovali jen auditoři, trnem v oku je i ochráncům soukromí. Od zavedení Opencard poukazují nevládní organizace zabývající se právem na ochranu soukromí na to, že vydavatel sbírá velké množství osobních údajů bez ohledu na to, jaké služby držitel karty využívá, tedy bez ohledu na účelnost shromažďování takových dat.

Žádali proto alespoň u funkce Opencard jako tramvajenky o zavedení poloanonymní verze. Magistrát si kvůli tomu v roce 2008 dokonce vysloužil nelichotivou cenu velkého bratra v kategorii největší úřední slídil. Anonymní verze elektronické tramvajenky dnes existuje, je ale podstatně dražší a nedá se využívat pro žádné druhy zlevněných jízdenek.

Martin Drtina, Jakub Šídlo, Jan Richter, ak, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme