Detektivové odhalili na benzinových pumpách daňové úniky za 750 miliónů

Finanční detektivové odhalili pumpaře, kteří neodvedli DPH za tři čtvrtě miliardy korun. Při akci s krycím názvem Pavučina pumpařům zabavili 270 tisíc litrů pohonných látek, miliony korun na bankovních účtech, luxusní auta a další věci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpání pohonných hmot na čerpací stanici

Čerpání pohonných hmot na čerpací stanici | Foto: Fotobanka Morquefile

„Já jsem jenom řidič, zeptejte se zodpovězených osob,“ odmítá v Draženově na Domažlicku rozhovor šofér jedné ze zadržených cisteren.

„My po něm chceme doklady a klademe mu otázky tak, abychom si skutečně upřesnili, zda to zboží je v danou chvíli ve vlastnictví firmy, která je daňovým dlužníkem,“ popisuje finanční detektiv, který z profesních důvodů nechce zveřejnit jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O největším letošním zátahu proti daňovým podvodům s pohonnými hmotami informovali redaktoři Lukáš Milota a Jaroslav Skalický

Že majitel a objednatel nemá v plánu benzín danit, řidiči často netuší. DPH totiž mají dovozci platit až v Česku. „Oni vědí, co vezou a odkud kam to vezou, ale bohužel pro řidiče jsou další informace nepodstatné .Takže zpravidla vlastnictví zboží není schopen určit a pouze předkládá doklady,“ vysvětluje detektiv.

Dva roky splétali detektivové pavučinu důkazů, dva měsíce připravovali zátah a o víkendu na vytipovaných pumpách na Nymbursku, Vysočině, Plzeňsku a v okolí Ústí nad Labem zasáhli. Věděli, že přes hranice pojede zhruba 40 cisteren. Akce byla výjimečná tím, že kontrola nešla po nastrčených bílých koních.

„Zaměřili jsme se především na ty, kteří podvody na dani z přidané hodnoty a podvody při distribuci s pohonnými hmotami organizují, případně z něj mají zisky. Hmatatelným výsledkem akce je zabavený majetek za zhruba 80 milionů korun. Jedná se o bankovní účty, osobní i nákladní automobily a další movité věci,“ říká Petra Petláková z Finanční správy.

Byla to letos největší akce proti daňovým podvodům s pohonnými hmotami. Prodejci během dvou let neodvedli spotřební daň ze zhruba 130 milionů litrů nafty. Finanční správa svá zjištění předá orgánům činným v trestním řízení.

„Škody to jsou významné, odhaduje se, že ročně napáchané škody kvůli nelegálnímu dovozu pohonný hmot dosahují výše pět až osm miliard korun. V době, kdy se musí velmi výrazně šetřit a je potřeba zvažovat každou investici, i co se týče státního rozpočtu, tak pět až osm miliard je skutečně významná částka,“ říká Tomáš Menšík, analytik společnosti Cyrrus.

Jaroslav Skalický, Lukáš Milota, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme